Udostępnij
Tweetnij

Mozilla Firefox już niedługo z domyślnie wyłączoną wtyczką Flash Player

Mozilla Firefox to przeglądarka, która wciąż wprowadza nowe, ciekawe zmiany. Od dawna jej twórcy próbują pozbyć się z niej technologii Flash, która opiera się na wtyczce. Pojawiły się kolejne obostrzenia, by wyeliminować całkowicie tę opcję. Teraz dowiedzieliśmy się, że wtyczka ta będzie domyślnie wyłączona w przeglądarce.

Mozilla Firefox otrzyma długo oczekiwane zmiany. Firma planowała domyślnie wyłączyć Flash w Firefoksie w tym roku. Teraz nowe zgłoszenie odnośnie błędu ujawniło, że wtyczka zostanie wyłączona domyślnie w wersji z numerem 69, która ma zostać wydana 3 września 2019 roku. Firma wyłączy Flasha zaczynając od wersji Nightly. Następnie zmiany wejdą do stabilnej wersji przeglądarki.

Wyłączenie Flasha oznacza, że Adobe przestanie obsługiwać wtyczkę pod koniec 2020 roku. Mozilla oświadczyła, że całkowicie usunie obsługę Flasha dla konsumenckich wersji Firefoksa na początku 2020 roku. Wersja Extended Support Release (ESR) będzie miała wsparcie do końca roku. W 2021 r. Mozilla stwierdziła, że Firefox będzie całkowicie blokował wspomnianą wtyczkę z powodu braku aktualizacji zabezpieczeń od Adobe.

Mozilla Firefox ze zmianami ze względów bezpieczeństwa

Wtyczki NPAPI, takie jak Flash Player, stanowiły problem bezpieczeństwa i wydajności dla użytkowników Firefoksa. Firma określiła je jako przestarzałe i chce przenieść się do sieci, która nie wymaga wtyczek, z których jedna jest zasilana głównie za pomocą technologii internetowych, takich jak HTML5. Od czerwca 2016 r. Mozilla stopniowo wycofuje użycie Flasha w swojej przeglądarce. Zmiany powoli już wchodzą w życie. Już dawno temu umożliwiono aktywację technologii, ale poprzez użycie przycisku. Później zmiany stały się jeszcze bardziej agresywne, dlatego niedługo taka opcja nie będzie dostępna wcale.

Przeczytaj także: Najlepsze nowe gry mobilne z grudnia

Źródło: Ghacks

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij