Udostępnij
Tweetnij

Firefox 121 dostępny. Co nowego w przeglądarce Mozilli?

Firefox 121 to najnowsza przeglądarka internetowa firmy Mozilla. Co nowego tu znajdziemy? Nowości w tym wydaniu nie brakuje i dotyczą one wersji na komputery z Windows, macOS oraz Linuksem. Ponadto Firefox 121 wprowadza udoskonalenia w postaci poprawek różnych błędów. W tym obejmujących bezpieczeństwo.

Firefox 121 to najnowsze wydanie popularnej aplikacji firmy Mozilla. Przeglądarka internetowa doczekała się nowej wersji, które obecnie są udostepniane w co kilkutygodniowym cyklu. Co nowego znajdziemy w najnowszej aktualizacji oprogramowania? Nowości nie brakuje. Rzućmy sobie na nie okiem.

Przeglądarka Mozilla Firefox 121 – co nowego

Firefox 121 wprowadza nowości z zakresu obsługi kodeka AV1. Wraz z tym wydaniem przeglądarka internetowa w Windows prosi użytkowników o zainstalowanie rozszerzenia Microsoftu do obsługi tego typu formatu. Natomiast w systemie operacyjnym macOS dodano wsparcie dla komend głosowych Voice Control. Są też zmiany powiązane z Linuksem oraz środowiskiem graficznym.

Przeglądarka internetowa Mozilla Firefox 121 co nowego
Przeglądarka internetowa Mozilla Firefox 121 już dostępna w formie aktualizacji

W systemie Linux Firefox teraz domyślnie korzysta z kompozytora Wayland, jeśli jest dostępny, zamiast XWayland. Zapewnia to obsługę gestów na panelu dotykowym i ekranie dotykowym, przesuwanie dla nawigacji, ustawienia DPI dla poszczególnych monitorów, lepszą wydajność graficzną i wiele więcej. Należy pamiętać, że ze względu na ograniczenia protokołu Wayland okna funkcja obraz w obrazie wymaga dodatkowej interakcji użytkownika (zwykle kliknięcia okna prawym przyciskiem myszy) lub wprowadzenia zmian w powłoce/środowisku pulpitu.

Aplikacja ma też nowości dla podglądu plików PDF

Najnowsze wydanie przeglądarki internetowej Mozilli to również nowości obejmujące funkcję podglądu plików PDF. Dodano tutaj pływający przycisk ułatwiający usuwanie rysunków, tekstu i obrazów dodanych w dokumentach. Przykładowe zastosowanie widać na poniższym zrzucie ekranowym.

Przeglądarka internetowa Mozilla Firefox 121 co nowego
Przeglądarka internetowa Mozilla Firefox 121 to m.in. nowości dla podglądu PDF

Na koniec warto wspomnieć, że Firefox 121 wprowadza również zmiany obejmujące różnego typu poprawki. Wśród nich są m.in. rozwiązania dla błędów związanych z zabezpieczeniami. Usunięto kilkanaście takich przypadłości, z których kilka oznaczono statusem wysokiego zagrożenia. W tym jedna dotyczy przepełnienia bufora jednego z komponentów WebGL. Tym bardziej z tego powodu warto przeprowadzić aktualizację do najnowszej wersji, co zwiększy ochronę przed ewentualnymi hakerami. Uaktualnienie jest już dystrybuowane na wszystkie popularne platformy, w tym urządzenia pracujące pod kontrolą systemów operacyjnych Windows, macOS oraz Linux.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla poczty Gmail

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas koniecznie w Google News!

źródło: opracowanie własne

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij