Udostępnij
Tweetnij

Przez te aplikacje na iPhone’y możesz stracić pieniądze

ESET znalazło kolejne aplikacje, które mogą być bardzo problematyczne dla użytkowników App Store na smartfonach iPhone oraz iPadach. Okazuje się, że Fitness Balance app, a także Calories Tracker app miały śledzić nasze poczynania w sporcie, a tak naprawdę były sposobem na wyłudzanie od użytkowników pieniędzy.

Fitness Balance app, a także Calories Tracker app to dwie aplikacje, które, jak sama nazwa wskazuje, powinny badać nasze poczynania w fitnessie i spalaniu kalorii. Tak się dzieje jednak jedynie w teorii. Jak donoszą eksperci z firmy ESET, aplikacje wykorzystywały proces potwierdzania płatności odciskiem palca, by wykradać pieniądze posiadaczy iPhone’ów oraz iPadów.

Cała akcja działała bardzo szybko. Wystarczyło, że zainstalowaliśmy aplikację, w której były ukryte mikropłatności. Można było za nie zapłacić nawet do 139,99 euro. To dość sporo jak na aplikację mobilną. Jak się domyślacie, żadna z funkcji nie była warta takich pieniędzy.

ESET radzi sprawdzać aplikacje na smartfonach iPhone

Pozytywne opinie mogą być wystawiane przez podstawione osoby, dlatego warto zwrócić uwagę na negatywne reakcje użytkowników. Podobnie jak w sklepie Google Play powinno się sprawdzać tzw. rating, czyli ilość przyznanych gwiazdek lub punktów, które „zbiera” aplikacja. Ponadto, jeśli posiadamy iPhone X, możemy aktywować funkcję „double click to pay”, która wymaga dwukrotnego naciśnięcia bocznego przycisku w celu zatwierdzenia płatności – radzi Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w firmie ESET.

Aplikacje zostały już usunięte z App Store, jednak musicie uważać, co dokładnie pobieracie. Użytkownicy zgłosili problem do Apple. Pisali również do twórców aplikacji. W odpowiedzi dostawali automatyczną odpowiedź, składającą się z przeprosin i obietnicy poprawy w następnej aktualizacji.

Przeczytaj także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z listopada

Źródło: Informacja prasowa

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij