Udostępnij
Tweetnij

LibreOffice 6.0.0 już jest. Pakiet biurowy The Document Foundation wprowadza wiele nowości

LibreOffice 6.0.0 to najnowsza wersja popularnego pakietu biurowego The Document Foundation, którą udostępniono dziś dla wszystkich. Prace nad tą wersją trwały wiele miesięcy. Oprogramowanie wprowadza sporo nowości, jak i udoskonaleń istniejących funkcji. Zobaczmy, co nowego zawiera pakiet LibreOffice 6.0.0.

LibreOffice 6.0.0 to najnowsza wersja popularnego pakietu biurowego The Document Foundation, którą udostępniono dziś dla wszystkich. Prace nad tą wersją trwały wiele miesięcy. Oprogramowanie wprowadza sporo nowości, jak i udoskonaleń istniejących funkcji. Zobaczmy, co nowego zawiera pakiet LibreOffice 6.0.0.

LibreOffice 6.0 co nowego?

LibreOffice 6.0.0 został udostępniony dla wszystkich. Nastąpiło to więc zgodnie z zaplanowanym przez The Document Foundation terminarzem, który zakładał premierę finalnej wersji programu dokładnie 31 stycznia. Jednak z najciekawszych alternatyw dla pakietu Microsoft Office w nowej odsłonie wprowadza wiele udoskonaleń i nowości. Rzućmy na nie okiem.

LibreOffice 6.0.0 – co nowego?

LibreOffice 6.0.0 wprowadza Notebookbar wzbogacony o Grouped Bar Full dla aplikacji Writer, Calc oraz Impress i Tabbed Compact dla Writera. To funkcja znajdująca się w fazie eksperymentalnej. Writer dostał również nowe menu dla formularzy. Następnie mamy przebudowany panel do personalizacji interfejsu użytkownika. Kolejna nowość dotyczy okna dla znaków specjalnych. Dodano wyszukiwarkę, która pozwala łatwiej znaleźć konkretne znaki czy wprowadzono specjalny przycisk w menu, który daje łatwy dostęp do tej funkcji aplikacji.

LibreOffice 6.0.0 pozwala także na podpisywanie dokumentów ODF (Open Document Format) z użyciem kluczy OpenPGP na wszystkich platformach systemowych. The Document Foundation chwali się również wieloma usprawnieniami pod kątem formatu OOXML z pakietu Microsoft Office. To dotyczy wielu obszarów i przykładowymi są poprawki obejmujące import elementów SmartArt czy eksport osadzonych wideo z prezentacji PowerPointa. Na uwagę na pewno zasługuje także udoskonalony system pomocy. Ten jest teraz bardziej przyjazny dla użytkowników końcowych i będzie wygodniejszy w trakcie korzystania na urządzeniach mobilnych. Na pewno warto wspomnieć także o udoskonaleniach obejmujących nawigację. Jest tego znacznie więcej. Poniżej możecie obejrzeć wideo, na którym zaprezentowano najważniejsze nowości w odświeżonym pakiecie biurowym.

LibreOffice 6.0.0 jest już dostępny do pobrania. Pakiet biurowy w nowej wersji znajdziecie na stronie projektu. Do działania wymagany jest Windows 7 lub nowszy, OS X 10.9 i nowszy lub zgodny Linux.

The Document Foundation chce zainteresować własnym pakietem biurowym więcej osób. Fundacja chce prowadzić działania, które przyciągną do programu nowych użytkowników, którzy do tej pory woleli Microsoft Office. Czy to się uda? O tym przekonamy się z czasem, ale biorąc pod uwagę różne problemy z dokumentami importowanymi z Office’a do LibreOffice, to z tym możecie być różnie.

Zobacz także: Najciekawsze nowe aplikacje na Androida z grudnia

źródło: informacja prasowa

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij