Udostępnij
Tweetnij

Facebook będzie używał Spectrum również do zdjęć

Facebook już od dawna używa technologii Spectrum. Do tej pory opcja ograniczała się jedynie do aplikacji wewnątrz. Teraz jednak zostanie rozszerzona na nowe elementy, czyli zdjęcia. Jak wiadomo, teraz fotki są znacznie wyższej jakości i wrzucanie ich może być problematyczne. Technologia Spectrum ma to jednak naprawić.

Spectrum to biblioteka przetwarzania obrazu dla Androida i iOS. Ma to na celu zwiększenie niezawodności przesyłania obrazów, a jednocześnie uczynienie ich mniej wymagającym w swoim abonamencie. Facebook od jakiegoś czasu korzysta z tej opcji, ale nie przy zdjęciach. Teraz się to zmieni.

Facebook już używa Spectrum w aplikacjach mobilnych. Biblioteka jest w zasadzie punktem obsługi do wykonywania zadań związanych z manipulowaniem obrazami. Jest to niezbędne do obniżenia rozmiarów plików i zwiększenia niezawodności. Na liście opcji jest kadrowanie, zmiana rozmiaru i transkodowanie. Spectrum dzięki temu jest szczególnie interesujące, nie wymaga od programistów ręcznego definiowania wszystkich zachowań.

Spectrum działa na aplikacji Facebook nazując na dołączonych do wtyczek receptur

Funkcja używa czegoś zwanego recepturami. Są one dołączane do wtyczek używanych przez bibliotekę i sortowane przez Facebooka, aby nadać priorytet najbardziej wydajnym. Na przykład wtyczka JPEG zawiera kilka receptur zaprojektowanych specjalnie do przetwarzania obrazów JPEG. Facebook niedawno zaprezentował wspomnianą technologię na konferencji Droidcon SF. Bibliotekę można pobrać już dziś ze strony GitHub. Najnowsza opcja na Facebooku przyda się przede wszystkim do wrzucania i kompresji zdjęć z telefonów, które mają już aparaty 48-megapikselowe. Takich urządzeń przybywa, więc firma Zuckerberga postanowiła zaradzić temu problemowi.

Przeczytaj także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z grudnia

Źródło: Code

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij