Udostępnij
Tweetnij

Jak zainstalować Windows 11 na komputerze bez TPM? Z tym narzędziem to proste

Windows 11 podnosi wymagania i teoretycznie nowe okienka potrzebują modułu TPM. Jak zainstalować nowe okienka na komputerze bez tego konkretnego elementu? Istnieje narzędzie, które to umożliwia. W ten sposób instalacja Windows 11 stoi otworem przed starszymi komputerami.

Windows 11 jest już dostępny, ale w rzeczywistości wielu użytkowników nieco starszych PC nie miało okazji poznać nowych okienek. Wynika to z faktu, że Microsoft znacząco podniósł wymagania sprzętowe oprogramowania. Koniecznością jest moduł TPM. Jak zainstalować nowe okienka na komputerze bez Trusted Platform Module? Jest to możliwe z użyciem darmowego narzędzia Rufus.

Microsoft pozwala zainstalować Windows 11 bez modułu TPM w wersji 2.0. Trik z rejestrem umożliwia instalację systemu na tych komputerach, które mają Trusted Platform Module na przykład w wersji 1.2. Jednak bez tego elementu będziemy już potrzebowali aplikację Rufus. Tak należy to zrobić.

Tak można zainstalować Windows 11 na komputerze bez TPM

  1. Pobieramy obraz ISO z systemem Windows 11 ze strony Microsoftu (link) dla naszego komputera i zapisujemy go na dysku.
  2. Ściągamy narzędzie Rufus ze strony projektu.
  3. Podłączamy do komputera klucz USB o pojemności co najmniej 8 GB. Pamiętając o tym, że wszystkie znajdujące się ma nim dane zostaną skasowane. Dlatego należy je najpierw skopiować w bezpieczne miejsce.
  4. Uruchamiamy narzędzie Rufus i w sekcji Device wybieramy podłączony klucz USB.
  5. Klikamy przycisk Select i wskazujemy pobrany wcześniej obraz ISO.
  6. W sekcji Image option wskazujemy Extended Windows 11 instalation. To ważne, gdyż tylko wtedy będzie możliwa instalacja systemu na komputerze bez modułu TPM. Pozostałe opcje pozostawiamy bez zmian.
  7. Klikamy przycisk Start i czekamy, aż proces tworzenia nośnika instalacyjnego dobiegnie końca.
jak zainstalować Windows 11 na komputerze bez TPM Rufus

Tak przygotowany nośnik pozwoli nam na instalację systemu Windows 11 nie tylko na takim komputerze, który nie ma żadnego modułu TPM. Dotyczy to także minimalnych wymagań związanych z procesorem i rozmiarem pamięci operacyjnej RAM. Choć tu trzeba mieć na uwadze, że wydajność oprogramowania może czasem pozostawiać sporo do życzenia.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki dla aplikacji Spotify

źródło: opracowanie własne

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij