Udostępnij
Tweetnij

Windows 11 24H2. Microsoft zwiększa wymagania sprzętowe

Windows 11 24H2 to duża aktualizacja systemu, którą szykuje Microsoft. Wygląda na to, że wprowadzi ona zmiany obejmujące wymagania sprzętowe i dotyczy to procesorów. Wraz z uaktualnieniem Windows 11 24H2 gigant z Redmond ograniczy możliwość instalacji tej edycji okienek na przestarzałych komputerach.

Windows 11 24H2 to duża aktualizacja okienek, nad którą Microsoft pracuje od jakiegoś czasu. Jej premiera ma odbyć się później w tym roku. Jakie będą wymagania sprzętowe tej edycji oprogramowania? Czy pojawią się jakieś zmiany względem dotychczasowych wymogów stawianych przez giganta z Redmond? Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie i dla właścicieli starszych komputerów z leciwymi procesorami dobrych wieści nie ma.

Wraz z Windows 11 24H2 większe wymagania sprzętowe

Wymagania sprzętowe okienek nie ulegały w zasadzie większym zmianom od premiery Windows 11, który to sam w sobie wprowadził w tym zakresie spore modyfikacje. Jednak wraz z aktualizacją 24H2 użytkowników czekają kolejne. Nowe zasady uderzą w użytkowników starszych komputerów bez kompatybilnych procesorów.

Wraz z aktualizacją Windows 11 24H2 Microsoft wprowadzi zmiany. Te związane są z obecnością zestawu instrukcji SSE4.2, gdzie dodano 7 nowych. Co się stanie, gdy instalator okienek napotka brak zgodności z tym rozwiązaniem w procesorze?

Pewne zmiany są już widoczne w testowej kompilacji okienek z numerkiem 26080. W tym przypadku procesor nieobsługujący SSE4.2 nie jest w stanie przeprowadzić normalnego rozruchu. Po osiągnięciu fazy ekranu startowego dochodzi do ponownego uruchomienia komputera, co możecie zobaczyć na poniższej animacji udostępnionej przez użytkownika o nicku Bob Pony w platformie X.

Microsoft w lutym wprowadził inne zmiany

To nie pierwszy raz, gdy Microsoft kombinuje przy obsłudze procesorów w nowych okienkach. W lutym dostrzeżono, że począwszy od kompilacji z numerkiem 25905 gigant z Redmond zaczął wymagać CPU z instrukcjami „POPCNT”. Wtedy doszukano się licznych plików systemowych, które ich „potrzebują”. Począwszy od kernela do sterowników USB XHCI.

W trakcie próby instalacji na komputerze z niezgodnym CPU wyświetlany jest komunikat o treści „procesor tego komputera nie obsługuje funkcji krytycznej (PopCnt)”. Coś więc jest na rzeczy, ale warto dodać, że blokada związana z SSE4.2 na razie znajduje się na etapie testów i gigant z Redmond pewnie chce sprawdzić, jak to będzie działało w praktyce.

Jest więc bardzo możliwe, że Windows 11 24H2, którego premiery spodziewamy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, skutecznie uniemożliwi instalację nowych okienek na przestarzałych komputerach ze starymi procesorami, jak Intel Core 2 Duo czy AMD Athlon, co było możliwe za sprawą różnego rodzaju trików.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla aplikacji Spotify

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas koniecznie w Google News!

źródło: opracowanie własne

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij