Udostępnij
Tweetnij

Windows 11 Moment 5 w drodze. Co nowego wprowadzi aktualizacja?

Windows 11 Moment 5 to większa aktualizacja dla okienek. Co nowego szykuje Microsoft z myślą o tym wydaniu? Nowości nie zabraknie i część z nich ma dotyczyć zgodności z przepisami Unii Europejskiej w ramach DMA. Wiem, że uaktualnienie Windows 11 Moment zostanie udostępnione w pierwszym kwartale 2024 r.

Moment 5 to większa aktualizacja dla systemu Windows 11, którą zobaczymy za kilka tygodni. Nie będzie to tak duże uaktualnienie, jak to było w przypadku wydania 23H2. Co nie zmienia faktu, że nowości w tej wersji nie zabraknie. Zobaczmy sobie, co nowego ma pojawić się w oprogramowaniu oraz kiedy spodziewać się dostępności dla wszystkich użytkowników.

Co nowego w Windows 11 Moment 5

Windows 11 Moment 5 to spora aktualizacja dla ostatniego systemu operacyjnego Microsoftu. Gigant z Redmond planuje z myślą o tym wydaniu niemało nowości. Będą to zarówno użyteczne rozwiązania, jak i takie mające dostosować okienka pod względem nowych przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską.

Wraz z aktualizacją Windows 11 Moment 5 Microsoft planuje możliwość rysowania różnego rodzajami rysikami w oknach systemu operacyjnego. Następnie mamy funkcję Copilot opartą na sztucznej inteligencji. Będzie ją można odpiąć i umieścić w dowolnym miejscu pulpitu. Ważne nowości szykowane są także pod względem dostępności. Funkcja kontrolowania głosem zostanie rozszerzona o nowe języki i tu wymienia się hiszpański (Hiszpania, Meksyk), francuski (Francja, Kanada) oraz niemiecki. Ponadto rozwiązanie będzie dostępne w komputerach z wieloma podłączonymi ekranami.

Aktualizacja wprowadzi również udoskonalenia obejmujące widżety. Wśród nich będzie możliwość wyłączenia newsfeedu. Następnie mamy lepszą integrację z usługą Microsoft 365 oraz możliwość usuwania kolejnych ze wbudowanych w okienka aplikacji. Warto też wspomnieć o liczniku słów w Notatniku oraz nowej sekcji w sklepie.

Aktualizacja w lutym i wprowadzi zmiany dla DMA

Microsoft niedawno obiecał, że w marcu 2024 r. Windows 11 zostanie przystosowany pod kątem nowych przepisów Unii Europejskiej wdrożonych w ramach Digital Markets Act. Dzięki temu użytkownicy otrzymają lepszą kontrolę nad systemem operacyjnym oraz jego funkcjami i aplikacjami. Co nowego się pojawi?

aktualizacja Windows 11 Moment 5 co nowego nowości
Aktualizacja Windows 11 Moment 5 pozwoli odinstalować Edge (fot.: materiały prasowe/Microsoft)

Microsoft wraz z aktualizacją Moment 5 pozwoli odinstalować przeglądarkę Edge, która jest wbudowana w okienka. Pewnie będzie to możliwe tylko w krajach członkowskich, ale to wyjaśni się z czasem. Natomiast okienko wyszukiwania otrzyma wsparcie dla plug-inów, które pozwolą na zmianę silnika z Binga na inny. Będzie też wspomniana możliwość wyłączenia newsfeedu wraz z reklamami.

Kiedy pojawi się aktualizacja Windows 11 Moment 5? Z informacji, które uzyskał serwis WindowsCentral wynika, że Microsoft planuje udostępnić to uaktualnienie dla wszystkich użytkowników w lutym 2024 r. Nastąpi to więc przed deklarowanym terminem w postaci 6 marca, który wiąże się z dostosowaniem oprogramowania pod kątem DMA.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla aplikacji Messenger

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas koniecznie w Google News!

źródło: opracowanie własne

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij