Udostępnij
Tweetnij

Apple M1 Max i Pro – czym się różnią nowe procesory?

Apple M1 Max i Pro to nowe procesory, które znajdziemy w laptopach MacBook Pro. Są one bardzo wydajne i wnoszą nowe komputery na nowy poziom. Czym jednak różnią się oba układy Apple M1 Pro oraz Max od siebie? Zobaczmy, jakie są pomiędzy nimi różnice.

Apple M1 Max i Apple M1 Pro to nowe autorskie układy SoC, które najpierw trafiły do laptopów MacBook Pro. Oba są bardzo wydajne i zapewnią dużą moc. Są jednak pomiędzy nimi pewne różnice. Zobaczmy więc, czym różnią się oba procesory.

Apple M1 Pro to procesor dla tańszych MacBooków Pro

Apple M1 Pro znajdzie się pod obudową tańszych laptopów z linii MacBook Pro. Znajdziemy tu do 10 rdzeni CPU (w podstawowej wersji jest ich 8). Firma chwali się wzrostem wydajności nawet na poziomie do 3,7 razy względem układu z 2020 r. Procesor wykonany jest w 5-nm litografii i ma GPU składający się z 16 rdzeni. Poza tym znajdziemy tu maksymalnie 32 GB zunifikowanej pamięci, której przepustowość wynosi do 200 GB/s. SoC składa się z 33,7 mld tranzystorów. Procesor jest w stanie obsłużyć do dwóch zewnętrznych monitorów.

procesory Apple M1 Pro zmiany co nowego specyfikacja wydajność czym się różnią różnice

Apple M1 Max w droższych komputerach

Apple M1 Max to jeszcze bardziej złożony procesor, który też ma 10 rdzeni CPU wykonanych w litografii 5 nm. Ten układ składa się z aż 57 mld tranzystorów. Natomiast w przypadku GPU możemy tu liczyć na nawet 32 rdzenie. Firma chwali się, że podsystem graficzny oferuje nawet do 13 razy lepszą wydajność. Przepustowość pamięci wynosi do 400 GB/s i jej maksymalny rozmiar może mieć rozmiar w postaci 64 GB. Poza tym możemy tutaj liczyć na obsługę do czterech zewnętrznych wyświetlaczy.

procesory Apple M1 Max zmiany co nowego specyfikacja wydajność czym się różnią różnice

Nowe procesory Apple to nie tylko różnice

Apple M1 Max i Pro to nie tylko różnice. Są też pewne elementy wspólne. Do nich z pewnością zalicza się nowy układ Neural Engine, który zaprojektowano pod kątem konkretnych zadań. Składa się on z 16 rdzeni i jest w stanie wykonać nawet 11 bilionów operacji na sekundę. Oba procesory wspierają także natywne kodowanie i dekodowanie ProRes, obsługują Thunderbolt 4 oraz Secure Enclave.

procesory Apple M1 Max zmiany co nowego specyfikacja wydajność czym się różnią różnice
 Apple M1 ProApple M1 Max
Liczba rdzeni CPU8 lub 1010
Liczba rdzeni GPUdo 16do 32
Obsługiwany rozmiar pamięcido 32 GBdo 64 GB
Przepustowość pamięci200 GB/s400 GB/s
Liczba tranzystorów33,7 mld57 mld
Maksymalna liczba zewnętrznych monitorów24
Thunderbolt 4TakTak

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki dla słuchawek AirPods

źródło: opracowanie własne

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij