Udostępnij
Tweetnij

Samsung stworzył telewizor Smart TV w ramach Projekt Pontis sterowany falami mózgowymi

Samsung opracował telewizor Smart TV w ramach Projekt Pontis, który pozwala na sterowanie poprzez fale mózgowe. Tak, to telewizory przyszłości, które pozwolą m.in. na zmianę kanałów czy inną interakcję bez potrzeby używania pilota. Projekt Pontis ma być udoskonalony przez firmę Samsung od czerwca tego roku.

Samsung pochwalił się dziś, że stworzył prototyp telewizora, który pozwala na kontrolowanie poprzez fale mózgowe. Brzmi jak science fiction, ale to działa. Urządzenie stworzono w ramach projektu Pontis. Jest to inicjatywa obywatelska firmy Samsung wdrożona we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii. Prototyp Smart TV powstał więc po to, aby zapewnić dostęp do telewizorów także osobom niepełnosprawnym, które są ograniczone ruchowo.

Telewizor Samsung Smart TV powstały w ramach Projekt Pontis jest już testowany. Testy prowadzone są z wykorzystaniem specjalnych czujników, które umieszcza się na głowie użytkownika. Widzicie je na poniższym zdjęciu. Te odpowiadają za mierzenie fal mózgowych powstających w wyniku interakcji z odpowiednim obrazem. Takie fale zmieniane są na komendy, które pozwalają sterować telewizorem. Tak można zmienić kanał czy dostosowywać głośność.

Projekt Pontis - telewizor Samsung Smart TV sterowany falami mózgowymi

Dla osób borykających się z różnymi ograniczeniami w życiu codziennym, szczególnie z porażeniem czterokończynowym, kontrolowane za pomocą fal mózgowych telewizory mogą stać się nowym oknem na świat – powiedział Bart de Kimpe, terapeuta i kierujący zespołem ds. terapii w Szwajcarskim Centrum Paraplegii – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ostatecznym wynikiem prac w ramach projektu „Pontis” i wiążemy nadzieję z tym, co mogą zaoferować kolejne innowacje.

Samsung zamierza rozwijać telewizor Smart TV w ramach Projekt Pontis

Samsung nie zamierza spocząć na laurach. Firma poinformowała, że działający prototyp Smart TV powstały w ramach Projekt Pontis będzie rozwijany. Już od czerwca tego roku. Telewizor ma doczekać się drugiego modelu, który zostanie poddany kolejnym testom. Te będą prowadzone w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz specjalistycznych szwajcarskich szpitalach. Nie ujawniono, kiedy można spodziewać się wprowadzenia takiej technologii na rynek. Pewnie nieprędko.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z kwietnia

źródło

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij