Udostępnij
Tweetnij

Nie będzie już nowych tabletów Surface z Windows RT i układami ARM?

Wiemy już, że Microsoft nadal zamierza rozwijać tablety z Surface Pro, co przekazano ostatnio na oficjalnym blogu tego projektu. Co jednak z przyszłymi Surface’ami z układami ARM oraz systemem Windows RT? Pomimo ostatnich plotek związanych z premierą nowych urządzeń tego typu, może się okazać, że w rzeczywistości nie zobaczymy Surface’a 3, jak i tabletu Surface mini. Zdaje się to potwierdzać znana obserwatorka Microsoftu – Mary Jo Foley.

Microsoft Surface RT

Wiemy już, że Microsoft nadal zamierza rozwijać tablety z Surface Pro, co przekazano ostatnio na oficjalnym blogu tego projektu. Co jednak z przyszłymi Surface’ami z układami ARM oraz systemem Windows RT? Pomimo ostatnich plotek związanych z premierą nowych urządzeń tego typu, może się okazać, że w rzeczywistości nie zobaczymy Surface’a 3, jak i tabletu Surface mini. Zdaje się to potwierdzać znana obserwatorka Microsoftu – Mary Jo Foley.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety z Windows 8.1 za około 500 złotych? Takie urządzenia już pojawiają się w Polsce!

W 2012 roku Microsoft oraz jego partnerzy zaprezentowali tablety z systemem Windows RT, czyli okienkami dla architektury ARM. Niestety, z czasem okazało się, że projekt ten nie okazał się być trafiony (o czym za chwilę) i w zasadzie inne firmy wycofały się z rynku tego typu urządzeń i gigant z Redmond pozostał na nim osamotniony. Oczywiście, gdy pominiemy Nokię, która od kilku miesięcy i tak jest częścią Microsoftu.

Kilka dni temu wspominaliśmy wam, że Microsoft nadal zamierza rozwijać serię urządzeń z dopiskiem Pro w nazwie. Potwierdzono to na oficjalnym blogu Surface, gdzie mogliśmy przeczytać o kompatybilności obecnych akcesoriów z przyszłymi Surface’ami Pro. Niedawno jednak pojawiły się plotki, jakoby Microsoft jednak zamierzał, jeszcze w tym roku, wprowadzić do oferty nowe tablety z układami opartymi na architekturze ARM. Rzekomo dwa modele: Surface’a 3 oraz mniejszego Surface’a mini. Na pewno?

Cóż… Mary Jo Foley z ZDNet zdaje się jednak stwierdzać coś innego. Co prawda jej wypowiedź bazuje tylko na jednym (co podkreśla w swoim wpisie) źródle. Niemniej, źródło to stwierdza, że Microsoft rzeczywiście zamierza skupić się na Surface Pro z procesorami Intela, ale w planach firmy brak nowych tabletów z układami ARM. Tak więc jest mało prawdopodobne, że gigant z Redmond w ogóle zdecyduje się kiedykolwiek na wprowadzenie do oferty Surface’ów z procesorami ARM.

Nie ukrywajmy, ale choć Surface’y z układami ARM mają swoich fanów (o czym świadczy chociażby fakt, iż pierwsza generacja tego tabletu jest nadal najpopularniejszym urządzeniem z Windows), tak projekt ten okazał się być niewypałem i przyniósł Microsoftowi wielkie straty. Tylko w pierwszym roku fiskalnym od wprowadzenia Surface’a 1. Generacji z Windows RT była to kwota 900 milionów dolarów! Wtedy też, latem 2013 roku, Microsoft postanowił wyprzedać tablety Surface po niższej cenie. Po to, aby chociaż trochę pokryć niemałe straty.

Tego typu urządzenia nie odniosły sukcesu na rynku. Bardzo szybko wycofało się z nich Lenovo, Dell, Samsung czy ASUS. Z prostej przyczyny. Ludzie nie chcieli kupować tabletów z systemem Windows RT. Głównie z powodu braku wsparcia dla starszych aplikacji pisanych pod kątem okienek Microsoftu. Na chwilę obecną w sprzedaży dostępne są już tylko dwa urządzenia tego typu i są to Surface 2 oraz Nokia Lumia 2520. Innych można szukać ze świecą.

Wiemy jednak, że Surface mini z procesorem Snapdragon istnieje i niedawno obcował z nim Brad Sams z Neowin, co zresztą opisał na łamach serwisu. Według niego to udane urządzenie i jego uśmiercenie jest złym pomysłem. Niemniej, zdaje się, że gigant z Redmond już zdecydował o losach Windows RT i nowych tabletów z tym systemem rzeczywiście już nie zobaczymy.

Źródło: ZDNet, fot.: WPCentral

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij