Udostępnij
Tweetnij

macOS — triki, ukryte funkcje i wskazówki, które warto znać

macOS Monterey to ostatni system Apple dla komputerów Mac. Czy jednak potraficie najlepiej wykorzystać jego możliwości? Oprogramowanie skrywa ukryte funkcje i triki, które ułatwią codzienne korzystanie z Maców. W tym artkule zebraliśmy najciekawsze wskazówki oraz porady dla macOS Monterey, które z pewnością warto znać.

Apple udostępniło macOS Monterey użytkownikom komputerów Mac w październiku. Obecnie oprogramowanie dostępne jest w wersji z numerkiem 12.1. OS ma ukryte funkcje, które nie każdy zna. Wybraliśmy dla was najciekawsze wskazówki i triki, z którymi z pewnością warto się zapoznać.

Szybkie zapisywanie obrazów z aplikacji Wiadomości

macOS Monterey znacząco przyspiesza zapisywanie obrazów otrzymywanych przez iMessage. W aplikacji Wiadomości dodano skrót, który znamy już z iOS. Jest nim przycisk pobierania wyświetlany obok zdjęcia czy grafiki, który widać poniżej. Jego kliknięcie spowoduje szybki zapis otrzymanego obrazu.

macOS Monterey ukryte funkcje triki wskazówki porady

Pozostawiamy zawsze widoczny pasek menu

Uruchomienie aplikacji w trybie pełnoekranowym na Macu do tej pory powodowało ukrycie paska menu. W macOS Monterey jest zresztą podobnie. Apple jednak wprowadziło nową opcję, która umożliwia nieukrywanie tego elementu. W tym celu trzeba udać się do Preferencji systemowych oraz Dock i pasek menu. Tu należy odhaczyć opcję Automatycznie ukrywaj i pokazuj pasek menu na pełnym ekranie.

macOS Monterey ukryte funkcje triki wskazówki porady

Udostępniane pliki z iCloud w Finderze

macOS Monterey wprowadza do Findera nowy skrót na pasku bocznym. To Udostępniane, które daje szybki dostęp do udostępnionych nam poprzez iCloud plików. W ten sposób można uzyskać do nich łatwo wgląd. Znajdziemy tu też dodatkowe informacje powiązane z zasobem. Ponadto istnieje możliwość ukrycia elementu, co jest możliwe z poziomu preferencji Findera.

macOS Monterey ukryte funkcje triki wskazówki porady

Konwertujemy szybko obrazy

Apple w macOS Monterey dodało bardzo przydatny skrót dla obrazów. Jest nim Konwertuj obrazek dostępny po prawym kliknięciu myszą w menu Szybkie czynności. W ten sposób można w bardzo szybki sposób zmienić format zdjęcia na inny. Bardzo wygodna opcja, gdzie ponadto można wybrać parametry dla konwertowanego pliku.

macOS Monterey ukryte funkcje triki wskazówki porady

Wymazujemy zawartość i ustawienia

macOS Monterey wprowadza funkcję o nazwie Asystent wymazywania. W ten sposób można z komputera szybko usunąć dane oraz ustawienia. Jest to możliwe po kliknięciu na górnym pasku okna Preferencje systemowe opcji Wymaż zawartość i ustawienia… To uruchomi narzędzie, które poprowadzi nas przez proces krok po kroku. Funkcja działa tylko na Macach z chipem T2 i nowszych (także z układami Intela).

macOS Monterey ukryte funkcje triki wskazówki porady

Używamy Maca w roli odbiornika AirPlay

macOS Monterey dodał rozszerzone wsparcie dla technologii AirPlay. Apple pozwoliło, aby komputer Mac był odbiornikiem audio czy obrazu. W ten sposób możemy przesyłać wideo i dźwięk z iPhone’a czy iPada. W tym celu na jednym z tych urządzeń w menu AirPlay trzeba tylko wskazać pobliskiego Maca.

macOS Monterey ukryte funkcje triki wskazówki porady

Testujemy jakość połączenia sieciowego

Apple w macOS Monterey dodało także nowe narzędzie w Terminalu. To polecenie networkQuality. Pozwala ono wykonać szybki test połączenia pod kątem możliwości z zakresu pobierania czy wysyłania danych. Opcja, która z pewnością nie raz się przyda.

macOS Monterey ukryte funkcje triki wskazówki porady

Przeczytaj także: Najlepsze opcje dla słuchawek AirPods

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij