Udostępnij
Tweetnij

Falcon Heavy: gdzie i jak oglądać start rakiety? Elon Musk ma pewne obawy

Falcon Heavy to największa rakieta nośna, która dziś ma testowy lot. SpaceX planuje wystrzelić ją w kosmos po raz pierwszy. Wydarzenie będzie można oglądać na żywo. Co jednak ciekawe, Elon Musk ma sporo obaw. Nie chodzi jednak o dalszą misję, która ma polegać na przeniesieniu Tesli Roadster w okolice planety Mars.

Falcon Heavy to największa rakieta nośna, która dziś ma testowy lot. SpaceX planuje wystrzelić ją w kosmos po raz pierwszy. Wydarzenie będzie można oglądać na żywo. Co jednak ciekawe, Elon Musk ma sporo obaw. Nie chodzi jednak o dalszą misję, która ma polegać na przeniesieniu Tesli Roadster w okolice planety Mars.

SpaceX Falcon Heavy

Falcon Heavy to ogromna rakieta, którą SpaceX przygotowywało od lat. Dziś odbędzie się próba wystrzelenia jej w kosmos. Wiemy, że test statyczny przeprowadzony kilka dni temu powiódł się i jest duża szansa, że pierwszy lot największego Falcona zakończy się sukcesem. Choć Elon Musk ma pewne obawy.

Elon Musk twierdzi, że wierzy, iż wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeśli jednak Falcon Heavy zawiedzie i na przykład eksploduje na stanowisku startowym, to posprzątanie wszystkiego zajmie 9-12 miesięcy. Taka sytuacja nie ma jednak wpłynąć na produkcję rakiety.

SpaceX bierze też pod uwagę ewentualne problemy związane z promieniowaniem na Pasie Van Allena czy lodem w górnej części. Może też dojść do zamarznięcia paliwa czy odparowania tlenu. Mimo to Elon Musk zapowiada, że wystrzelenie rakiety Falcon Heavy i tak będzie spektakularne. Poniżej wideo, które prezentuje animację dla całej misji.

Falcon Heavy wyniesie ładunek w kierunku Marsa

Falcon Heavy dostanie nietypowy ładunek. Wiemy, że w kapsule umieszczono czerwoną Teslę Roadster oraz manekina w kombinezonie SpaceX, który tworzony jest dla astronautów przyszłości. W aucie zamontowano trzy kamery i jest bardzo możliwe, że będziemy mogli z czasem coś z nich zobaczyć. Statek, który poleci w kierunku Marsa, zostanie odpowiednio ułożony dopiero po sześciu godzinach od startu Falcona. Dopiero potem odpali silniki i poleci w kierunku Czerwonej Planety.

Falcon Heavy to rakieta, w której pokładane są dużej nadzieje. Co jednak ciekawe, nie będzie ona raczej wykorzystywana do lotów pasażerskich. Tutaj SpaceX przygotowuje inną rakietę. To BFR, nad którą prace podobno przebiegają w szybkim tempie. Elon Musk omawiał jej możliwości już w zeszłym roku i wiemy, że chciałby ją wykorzystać do szybkiego środka transportu ludzi z jednego końca Ziemi na drugi.

Falcon Heavy poleci dziś wieczorem naszego czasu. SpaceX udostępni webcast i w ten sposób stream będzie mógł obejrzeć każdy. Gdzie to będzie można zrobić? Osadzony film widzicie poniżej. Start o godzinie 19:30.

Tutaj obejrzysz stream i webcast SpaceX

źródło: SpaceX

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij