Udostępnij
Tweetnij

Elon Musk snuje wizje kolonizacji Marsa i chwali się nowym środkiem transportu SpaceX

Elon Musk to obecnie jeden z największych wizjonerów. Wiemy, że od lat marzy o skolonizowaniu planety Mars. Dziś, w trakcie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, poznaliśmy nowe szczegóły związane z tym projektem. Szef SpaceX pochwalił się także nowym środkiem do szybkiego transportu pomiędzy miastami na Ziemi, który bazuje na rakiecie BFR.

Elon Musk to obecnie jeden z największych wizjonerów. Wiemy, że od lat marzy o skolonizowaniu planety Mars. Dziś, w trakcie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, poznaliśmy nowe szczegóły związane z tym projektem. Szef SpaceX pochwalił się także nowym środkiem do szybkiego transportu pomiędzy miastami na Ziemi, który bazuje na rakiecie BFR.

Elon Musk SpaceX Mars kosmos

Elon Musk w trakcie zeszłorocznego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego nakreślił dosyć dokładną wizję związaną z kolonizacją Marsa. Dziś, w trakcie kolejnej edycji tego samego kongresu w Australii, poznaliśmy nowe szczegóły przedsięwzięcia. Trzeba przyznać, że plany SpaceX robią wielkie wrażenie.

SpaceX planuje w ciągu pięciu najbliższych lat co najmniej dwie misje. Do 2022 roku zostaną wystrzelone dwie rakiety z ładunkiem, który zostanie dostarczony na powierzchnię planety Mars. Będzie to zaopatrzenie dla pierwszych kolonistów. Ci z kolei mieliby polecieć na Czerwoną Planetę już w 2024 roku. Tego samego roku wystrzelono by również dwie inne rakiety, gdzie ponownie znalazłoby się zaopatrzenie dla astronautów. Dwa lata wcześniej, bo w 2022 roku, miałyby rozpocząć się pierwsze, wczesne prace związane ze stworzeniem kopalni, systemu podtrzymywania życia na Marsie czy źródła energii.

Elon Musk marzy o kolonii na planecie Mars

Elon Musk wierzy, że w taki oto sposób mogłyby zacząć się pierwsze prace związane z tworzeniem kolonii na Marsie, której wizję widzicie na zdjęciu otwierającym ten artykuł. Czy tak jednak się stanie? Prawda jest taka, że wiele technologii wymaga jeszcze dopracowania i wcale nie powinniśmy się zdziwić, gdy w realizacji tych planów dojdzie do przesunięcia w czasie. Wizja z pewnością jest wspaniała, ale taka NASA twierdzi, że sama będzie w stanie wysłać ludzi na Marsa najwcześniej w latach trzydziestych tego stulecia. Trudno powiedzieć, czy Muskowi uda się zrealizować ambitne cele wcześniej.

SpaceX proponuje także nowy środek transportu z rakietami BFR

SpaceX ujawniło dziś także własną wizję związaną z szybkim transportem pomiędzy największymi miastami na świecie. W tym celu zostałyby wykorzystane rakiety BFR (skrót od Big Fucking Rocket), które jeszcze nie istnieją. Musk wierzy jednak, że prace nad nimi rozpoczną się już w przyszłym roku. Taka rakieta miałaby wynosić w kosmos statek z ludźmi, który byłby w stanie dotrzeć do jakiegokolwiek celu w mniej niż godzinę. Oczywiście, to rakiety wielokrotnego użytku, które po wystrzeleniu wracałyby na miejsce startu.

Propozycja zakłada stworzenie specjalnych lądowisk dla takich rakiet i statków na obrzeżach dużych miast. Dla przykładu, podróż z Dubaju do Bangkoku trwałaby 27 minut, a z Los Angeles do Johannesburga 50 minut. Robi wrażenie, ale to jeszcze odległa przyszłość. Zobaczcie to na poniższym filmie.

źródło: SpaceX

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij