Udostępnij
Tweetnij

Apple A17 Bionic dla iPhone 15 Pro odkrywa nowe tajemnice

Apple A17 Bionic to procesor, który trafi do smartfonów iPhone 15 Pro i Max. Chip właśnie odkrywa przed nami nowe tajemnice. Wiemy, że jego produkcją zajmie się TSMC. Zostanie tu użyty proces N3B. Jednak Apple w przyszłym roku dla A17 Bionic ma wykorzystać inne rozwiązanie i takie trafi do modeli z serii iPhone 16.

Apple A17 Bionic to nowy chip z logo nadgryzionego jabłka, który trafi do smartfonów iPhone 15 Pro i Max. Premiera tych telefonów odbędzie się we wrześniu. Do tej pory poznaliśmy sporo szczegółów związanych z ich wyposażeniem. Teraz nowe tajemnice odkrywa przed nami sam chip. Zobaczmy sobie, czego się dowiadujemy.

Apple A17 Bionic dla modeli iPhone 15 Pro w procesie N3B

iPhone 15 Pro otrzyma procesor Apple A17 Bionic, który zostanie dostarczony przez TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited). Będzie to jeden z pierwszych chipów na rynku, który zostanie wykonany w 3-nm litografii. Wcześniej gigant z Cupertino korzystał z 5-nm węzła produkcyjnego. Przejście na nowe rozwiązanie pozwoli zmniejszyć rozmiar tranzystorów i przy okazji umieścić ich więcej na tej samej powierzchni. Poza tym wzrośnie efektywność energetyczna.

Apple A17 Bionic iPhone 15 Pro tajemnice

Chip Apple A17 Bionic dla smartfonów z serii iPhone 15 Pro będzie wykonany w procesie N3B. Jest to technologia, którą TSMC opracowało we współpracy z firmą z logo nadgryzionego jabłka. Niestety nie jest on kompatybilny z przyszłymi węzłami Tajwańczyków (N3P, N3X i N3S). To oznacza, że gigant z Cupertino będzie musiał wprowadzić potem sam pewne zmiany w obszarze projektowania układów.

W 2024 r. przejście na proces N3E

Co ciekawe proces N3B w pewnym momencie 2024 r. ma zostać zmieniony na inny. Tym nowym ma być N3E, który będzie prostszym, bardziej dostępnym węzłem, z którego będzie korzystać większość innych klientów TSMC. N3E ma mniej warstw EUV i niższą gęstość tranzystorów niż N3B, co skutkuje kompromisami w zakresie wydajności, ale proces może zapewnić lepszą wydajność.

Apple A17 Bionic w procesie N3E nie trafi do smartfonów iPhone 15 Pro. Zmiana nadejdzie dopiero w przyszłym roku. To oznacza, że te chipy produkowane przez TSMC powstaną już z myślą o tańszych modelach z serii 16, które to również mają otrzymać ten sam układ. Jak będzie w rzeczywistości, to przekonamy się z czasem. Na więcej szczegółów w tym zakresie przyjdzie nam poczekać.

Dokładne zmiany związane z procesorem Apple A17 Bionic owiane są tajemnicą. Możemy jednak spodziewać się jednakowo wzrostu wydajności dla rdzeni CPU oraz GPU, które mogą sięgać kilkudziesięciu procent w porównaniu do A16. Szczegóły poznamy we wrześniu, kiedy to odbędzie się premiera smartfonów iPhone 15 Pro i Max. Nie pozostaje nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne informacje.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla poczty Gmail

źródło

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij