Udostępnij
Tweetnij

Google testuje opcje biometryczne dla autouzupełniania

Android Oreo wprowadził wsparcie dla Autofil API. Wtedy pojawiły się nowe możliwości obejmujące autouzupełnianie haseł czy informacji o płatnościach. Teraz Google testuje opcje biometryczne. W ten sposób będzie można wykorzystać czytnik linii papilarnych czy rozpoznawanie twarzy. Na razie jednak jest to test.

Android Oreo dostał obsługę Autofil API i dzięki temu autouzupełnianie dostało wiele nowych opcji, które można wykorzystać także w aplikacjach firm trzecich. Tymczasem Mishaal Rahman, redaktor naczelny serwisu źródłowego natrafił na ciekawą rzecz, którą testuje Google. To nowe opcje biometryczne, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa.

Autouzupełnianie z Autofil API pamiętające jeszcze system Android Oreo ma jedno poważne uchybienie. Wprowadzanie danych nie wymaga dodatkowego uwierzytelnienia od użytkownika. To rodzi problemy związane z bezpieczeństwem i ewentualną kradzieżą z wykorzystaniem jakiegoś ataku. Google zdaje sobie z tego sprawę i stąd też bierze pod uwagę nowe opcje biometryczne.

Autofil API opcje biometryczne Android Oreo Google autouzupełnianie
fot.: XDA-Developers

Proces uwierzytelniania dla Autofil API będzie obsługiwany przez dodatkowy interfejs o nazwie BiometricPrompt API. Odpowiada on za możliwość użycia czytnika linii papilarnych, skanera tęczówki lub funkcji odpowiedzialnej za rozpoznawanie twarzy. To odblokuje żądanie wywołane przez autouzupełnianie. Nie wiadomo, kiedy jednak taka opcja zostanie wprowadzona na stałe.

Nie wiadomo, kiedy Google wprowadzi opcje biometryczne dla Autofil API z Androida Oreo

Na razie prowadzony jest program pilotażowy, ale z czasem takie dodatkowe zabezpieczenie z pewnością się pojawi. Możliwe, że nie trzeba będzie czekać na Androida 11. Po prostu może to zostać wprowadzone u wszystkich z aktualizacją Usług Google Play. Jak będzie w rzeczywistości, to przekonamy się z czasem.

Przeczytaj także: Messenger – triki i funkcje, które warto znać

źródło: XDA-Developers

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij