Udostępnij
Tweetnij

Build 2013: Microsoft udostępnia Windows 8.1 Preview i zapowiada zmiany

Dziś, pierwszego dnia konferencji Build, Microsoft zaprezentował światu nowy system operacyjny – Windows 8.1 w postaci poglądowej wersji Preview, o którym plotki pojawiały się już od wielu miesięcy. Nowe okienka doczekały się licznych usprawnień oraz optymalizacji – łącznie ponad 800 istotnych zmian względem Windows 8! Ponadto gigant z Redmond zapowiedział wiele innych ciekawych nowości i udostępnił nowy system w postaci wersji beta wszystkim zainteresowanym.

Build 2013 - Steve Ballmer

Dziś, pierwszego dnia konferencji Build, Microsoft zaprezentował światu nowy system operacyjny – Windows 8.1 w postaci poglądowej wersji Preview, o którym plotki pojawiały się już od wielu miesięcy. Nowe okienka doczekały się licznych usprawnień oraz optymalizacji – łącznie ponad 800 istotnych zmian względem Windows 8! Ponadto gigant z Redmond zapowiedział wiele innych ciekawych nowości i udostępnił nowy system w postaci wersji beta wszystkim zainteresowanym.

Przeczytaj koniecznie >> Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tegoroczną konferencję Build, która potrwa w San Francisco do najbliższego piątku, rozpoczął CEO Microsoftu – Steve Ballmer. Szef giganta z Redmond zaprezentował nie tylko nowy system operacyjny w postaci Windows 8.1, ale również zdradził informacje na temat nowej polityki wydawniczej Microsoftu. Zgodnie z przewidywaniami, w Redmond postawiono na rapid release, a więc cykliczne, częstsze aktualizacje produktów. Windows 8.1 ukaże się więc w około rok po ósemce. Dziś system udostępniono w postaci bety dla wszystkich zainteresowanych. Oprogramowanie można pobrać ze Sklepu Windows. Niestety, wśród 13 wspieranych wersji językowych zabrakło naszej. To oznacza, że rodzimi użytkownicy Windows 8 muszą poczekać do momentu, aż Microsoft udostępni autonomiczne obrazy ISO z Windows 8.1 Preview. Wtedy też będzie można zainstalować system nie tylko z poziomu „ósemki”, ale również na osobnej partycji. Wspomniane obrazy ISO mają zostać udostępnione w przeciągu kilku(nastu) godzin, a więc odwiedzajcie co jakiś czas ten adres. Poniżej znajdziecie wymagania sprzętowe stawiane przez Windows 8.1. Jak nietrudno zauważyć, niewiele różnią się one od tych stawianych przez „ósemkę”.

 • Procesor 1 GHz lub szybszy z obsługą PAE, NX i SSE2;
 • 1 GB (2 GB dla wersji 64-bit) pamięci RAM;
 • 16 GB (20 GB dla wersji 64-bit) wolnego miejsca na dysku twardym;
 • Procesor graficzny zgodny z API DirectX 9 i sterownikiem WDDM.

Windows 8.1 debiutuje z licznymi usprawnieniami względem „ósemki”. Łącznie w nowych okienkach pojawiło się ponad 800 udoskonaleń i nowych funkcji. Na uwagę zasługują przede wszystkim takie rozwiązania, jak:

 • Przywrócenie przycisku Start na klasycznym pulpicie (na pasku zadań);
 • Dwa nowe rozmiary dla aplikacji-kafelków (łącznie mamy teraz do wyboru cztery rozmiary);
 • Możliwość uruchamiania systemu bezpośrednio do klasycznego pulpitu (z pominięciem ekranu startowego z aplikacjami);
 • Nowe opcje z zakresu wielozadaniowości. W tym przede wszystkim szybsze przełączanie się pomiędzy programami i możliwość uruchamiania do czterech aplikacji obok siebie na jednym ekranie;
 • Przeglądarkę Internet Explorer 11;
 • Głębszą integrację z wyszukiwarką Bing;
 • Wsparcie dla mniejszych tabletów internetowych, na przykład z 7-calowymi wyświetlaczami;
 • Możliwość stosowania spersonalizowanego tła (tapety) na ekranie startowym z aplikacjami.

Steve Ballmer przekazał, że w Sklepie Windows jest już 100 tysięcy aplikacji, a nowych ciągle przybywa. Brakuje wśród nich jednak wielu popularnych programów, jak Facebooka czy Flipboard. Na szczęście możemy spodziewać się ich już w najbliższym czasie.

Microsoft stara się zachęcać deweloperów do tworzenia aplikacji dla Windows 8 i RT. Konferencja Build została zorganizowana właśnie przede wszystkim o osobach tworzących oprogramowanie. Wszak to właśnie od dostępności aplikacji zależy przyszłość Windows na tabletach i Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Warto dodać, że uczestnicy Build otrzymają między innymi za darmo tablety Acer Iconia W3.

Windows 8.1 w postaci finalnej ma zostać udostępniony jeszcze w tym roku. Dla użytkowników „ósemki” nowe okienka będą bezpłatne.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij