Co Apple ujawniło o A11 Bionic ze smartfonów iPhone 8 i iPhone X?

Marcelina Poznańska, 2017-09-13 19:32
2

iPhone X i iPhone 8 zostały zaprezentowane wczoraj. Teraz pora przyjrzeć się z bliska ich sercu, czyli procesorowi Apple A11 Bionic. Wszystkie szczegóły na temat tego układu nie są jeszcze znane, ale w trakcie konferencji firma z Cupertino ujawniła sporo informacji o nowym SoC. Zobaczmy, co już na jego temat wiemy.

Apple A11 Bionic iPhone X

Apple A11 Bionic to najnowszy, bardzo potężny procesor firmy z Cupertino, który zaprojektowano dla smartfonów iPhone 8, 8 Plus oraz iPhone X. Gigant co roku podnosi konkurencji poprzeczkę i w tym na pewno znowu to zrobił. Co zresztą widać we wczesnych benchmarkach, ale o tym za chwilę.

A11 Bionic to procesor składający się z sześciu rdzeni. Podobnie jak A10X z nowych iPadów Pro. Nowy układ SoC ma dwa większe rdzenie, które oferują do 25% lepszą wydajność niż większe rdzenie z A10. W przypadku pozostałych czterech rdzeni, które są mniejsze, udało się zwiększyć wydajność aż o 70%. To naprawdę dużo. Apple chwali się, że wydajność w przypadku obciążeń na wielu wątkach jest o 70% lepsza. Średni wzrost wydajności względem A10 wynosi 30%, a sprawność energetyczna wzrosła o 50%.

Apple A11 Bionic ma także autorski układ GPU opracowany przez firmę z Cupertino. Niestety, jego szczegóły nie są jeszcze znane. Poznamy je jednak, gdy SoC zostanie prześwietlony przez specjalistów z Chipworks czy Anandtech. Pojawia się także autorski kontroler wydajności 2. generacji, nowy ISP do przetwarzania obrazów oraz dekoder wideo.

Wczesne benchmarki nowego procesora, które pojawiły się w bazie Geekbench, nie pozostawiają złudzeń. A11 Bionic zostawia całą androidową konkurencję w tyle. Procesor wykręca w teście jednego rdzenia ponad 4 tysiące punktów. Natomiast w multi-core blisko 10 tysięcy punktów. To oznacza, że w tym roku układ ten nie będzie miał sobie równych wśród smartfonów. Qualcomm czy Samsung będą starali się odpowiedzieć na A11 Bionic dopiero w przyszłym roku.

Apple A11 Bionic iPhone 8

Apple A11 Bionic nie tylko w iPhone X, bo iPhone 8 też go ma

iPhone X jest flagowcem Apple’a z procesorem A11 Bionic, ale nie jedynym smartfonem z tym układem. Tańsze modele iPhone 8 i 8 Plus również dostały ten SoC. Tak więc tegoroczny Plus powinien oferować zbliżoną wydajność, co jubileuszowy model. W przypadku 4,7-calowego smartfona wydajność będzie zapewne nieco mniejsza, bo ten telefon ma rzekomo tylko 2 GB pamięci RAM, a nie 3 GB, jak to jest w przypadku pozostałych z nowych iPhone’ów. Na potwierdzenie tych informacji trzeba będzie jednak poczekać, bo firma z Cupertino nie podaje takich szczegółów specyfikacji.

Zobacz także: iOS 11 – zobacz pełny wykaz zmian

Na poniższym filmie obejrzysz możliwości aplikacji Pliki z iOS 11:

źródło: konferencja Apple

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy
The following two tabs change content below.

Marcelina Poznańska

Redaktor
Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką od sześciu lat. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Technologie · · · · · · · · ·
  • oski1993

    24 MHz? Tyle to ja mam w swoim mikrokontrolerze STM32F4 jako podstawowy kwarc! Ktoś tu się pomylił :P

    • Marcelina

      Benchmark nie odczytał poprawnie. Większe rdzenie mają zegar 2,4 GHz