Udostępnij
Tweetnij

Bluetooth 5: cztery razy większy zasięg i podwojona prędkość

Bluetooth Special Interest Group (SIG) zapowiedziało kolejną odsłonę „niebieskiego ząbka” – Bluetooth 5, który zadebiutuje na przełomie tego i przyszłego roku. Nowa wersja Bluetooth wprowadza znaczące udoskonalenia względem Bluetooth 4.2. Zasięg został powiększony czterokrotnie. Przyspieszono też o 100% prędkość przesyłania danych dla Low Energy. Natomiast przepustowość transmisji danych wzrośnie o 800%. Bluetooth SIG wierzy, że nowa wersja standardu otworzy nowe możliwości dla urządzeń internetu rzeczy.

Bluetooth Special Interest Group (SIG) zapowiedziało kolejną odsłonę „niebieskiego ząbka” – Bluetooth 5, który zadebiutuje na przełomie tego i przyszłego roku. Nowa wersja Bluetooth wprowadza znaczące udoskonalenia względem Bluetooth 4.2. Zasięg został powiększony czterokrotnie. Przyspieszono też o 100% prędkość przesyłania danych dla Low Energy. Natomiast przepustowość transmisji danych wzrośnie o 800%. Bluetooth SIG wierzy, że nowa wersja standardu otworzy nowe możliwości dla urządzeń internetu rzeczy.

Bluetooth 5 to najnowsza odsłona standardu, który, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, został zapowiedziany wczoraj. Bluetooth Special Interest Group pochwaliło się, że w skład organizacji wchodzi już ponad 30 tysięcy firm (to o 11% więcej niż pod koniec 2015 roku) i nowa odsłona niebieskiego ząbka ma wnieść zupełnie nowe możliwości dla urządzeń internetu rzeczy.

Bluetooth Special Interest Group, technologia

Bluetooth 5 zmieni sposób, w jaki ludzie doświadczają urządzeń IoT powodując, że po prostu będzie to odbywać się w około nich w prosty i płynny sposób – mówi Mark Powell, dyrektor Bluetooth SIG. – Obecnie w użyciu jest około 8,2 mld urządzeń z Bluetooth i udoskonalenia planowane z myślą o Bluetooth 5 oznaczają, że Bluetooth do 2020 roku znajdzie się w ponad 1/3 wszystkich urządzeń internetu rzeczy. Rozwój i innowacje Bluetooth zapewnią, że nasza technologia będzie dobrym wyborem dla wszystkich deweloperów powiązanych z IoT. – dodaje Powell.

Bluetotoh SIG wnosi wiele udoskonaleń względem obecnie stosowanego standardu. Na szczególną uwagę zasługuje czterokrotne zwiększenie zasięgu oraz podwojenie transmisji danych przy połączeniach LE (low energy). Ponadto w przypadku zwykłej transmisji danych możemy spodziewać się wzrostu przepustowości aż o 800%.

Bluetooth SIG wierzy, że nowości wprowadzone w Bluetooth 5 zmienią diametralnie model pracy urządzeń. Obecnie najpopularniejszym jest para aplikacja-urządzenie, ale nowy standard ma przede wszystkim spopularyzować bezpołączeniowe urządzania internetu rzeczy, gdzie jest mniejsza potrzeba pobierania aplikacji czy łączenia jej z urządzeniem.

Na Bluetooth 5 jeszcze trochę poczekamy. Standard będzie gotowy pod koniec tego lub na początku 2017 roku. To oznacza, że pierwsze urządzenia z nowym niebieskim ząbkiem prędko się nie pojawią. Dopiero w przyszłym roku. Oczywiście, Bluetooth 5 zawita także na pokład smartfonów czy tabletów. Najpierw pojawi się w high-endowych modelach, a z czasem jego popularyzacja sprawi, że będzie stosowany w nieco tańszych urządzeniach. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać.

Internet rzeczy rośnie w siłę i cieszy, że Bluetooth SIG cały czas rozwija popularny standard dla transmisji danych. Gartner pod koniec 2015 roku oszacował, że do końca tego roku podłączonych będzie ponad 6,2 mld urządzeń, z czego ponad 4 mld to sprzęt typowo konsumencki.

źródło: informacja prasowa

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij