Udostępnij
Tweetnij

ARM Cortex-A73 Artemis i Mali-G71. Nowe CPU i GPU dla smartfonów

Brytyjczycy z ARM pochwalili się dziś nowymi rdzeniami CPU i GPU dla procesorów, które już w przyszłym roku trafią do urządzeń mobilnych. Pierwszym jest rdzeń CPU Cortex-A73, który ma zapewniać do 30% lepszą wydajność względem Cortex-A72, przy jednocześnie mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Natomiast Mali-G71 ma zaoferować o połowę lepszą wydajność niż Mali-T880. Przyjrzyjmy się Cortex-A73 oraz Mali-G71 z bliska.

Brytyjczycy z ARM pochwalili się dziś nowymi rdzeniami CPU i nowym GPU dla procesorów, które już w przyszłym roku trafią do urządzeń mobilnych. Pierwszym jest rdzeń CPU Cortex-A73, który ma zapewniać do 30% lepszą wydajność względem Cortex-A72, przy jednocześnie mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Natomiast Mali-G71 ma zaoferować o połowę lepszą wydajność niż Mali-T880. Przyjrzyjmy się Cortex-A73 oraz Mali-G71 z bliska.

W lutym 2015 roku ARM zapowiedziało rdzenie Cortex-A72 oraz układ graficzny Mali-T880. Te rozwiązania trafiły do procesorów mobilnych w zeszłym roku. Na początku przyszłego roku pojawią się nowe rdzenie CPU i GPU, które zapowiedziano dziś.

ARM pochwaliło się dziś rdzeniem CPU Cortex-A73 oraz układem graficznym Mali-G71. Oba rozwiązania zachwalane są jako idealne dla wirtualnej rzeczywistości. Ma to m.in. związek z zapowiedzianą niedawno platformą Daydream, którą firma z Mountain View pochwaliła się niespełna dwa tygodnie temu, w trakcie konferencji Google I/O 2016.

Cortex-A73 ma zapewniać do 30% lepszą wydajność niż Cortex-A72. Przy okazji zwiększono efektywność energetyczną i zapotrzebowanie na energię obniżono o 30%. To dobra wiadomość, bo w ten sposób powinniśmy uzyskać dłuższy czas pracy na baterii. Procesory z rdzeniami Cortex-A73 mają się również nie przegrzewać. Pomimo pracy z maksymalnym zegarem na poziomie 2,8 GHz. Będzie to możliwe m.in. z wykorzystaniem konfiguracji wielordzeniowych (jak big.LITTLE) czy funkcją automatycznego obniżania zegara taktującego rdzenie. Co ciekawe, budżet termiczny może być rozkładany pomiędzy CPU i GPU. W ten sposób układ SoC ma zawsze mieć optymalna temperaturę.

Procesory z Cortex-A73 przygotowują m.in. firmy MediaTek czy HiSilicon. Podobno pierwsze testy już trwają i zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy wspomniane firmy powinni dysponować już pierwszymi próbkami układów SoC. Nie oznacza to jednak, że pierwsze urządzenia zobaczymy jeszcze w tym roku. Z informacji ujawnionych przez ARM wynika, że nastąpi to na początku przyszłego roku. Tak więc pewnie zobaczymy je na targach CES 2017 i MWC 2017.

1_575px

2_575px

Układ GPU Mali-G71 również oferuje dużo większą moc niż Mali-T880. ARM chwali się tutaj wzrostem wydajności o połowę, a zapotrzebowanie na energię ma spaść o około 20%. Układ składa się z 32 jednostek wykonawczych, a więc ma ich dwa razy tyle co w Mali-T880. Mali-G71 ma bez problemu obsłużyć obraz w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli) przy odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Dla porównania, minimalnym wymogiem stawianym przez VR jest odświeżanie obrazu na poziomie 90 Hz. Procesory mobilne z Cortex-A73 oraz Mali-G71 będą więc idealne pod kątem smartfonów tworzonych pod kątem VR. SoC z nowymi rdzeniami ARM mają być wytwarzane w 10-nanometrowym procesie technologicznym.

Źródło: Anandtech

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij