Udostępnij
Tweetnij

Linux kernel 3.10 przynosi wsparcie dla ARM big.LITTLE

Linus Torvalds oficjalnie opublikował najświeższą wersję kernela Linux, podnosząc jego oznaczenie cyfrowe do 3.10. Niesie ona ze sobą bardzo ważną funkcjonalność – obsługę ARM big.LITTLE.

Linux kernel 3.10

Linus Torvalds oficjalnie opublikował najświeższą wersję kernela Linux, podnosząc jego oznaczenie cyfrowe do 3.10. Niesie ona ze sobą bardzo ważną funkcjonalność – obsługę ARM big.LITTLE.

Przeczytaj koniecznie >> 5 najlepszych aplikacji do strumieniowania muzyki dla Androida

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Poza wspomnianą zmianą, w nowym oprogramowaniu znajdą się:

  • Poprawiona funkcja multi-tasking;
  • nowa implementacja buforowania;
  • obsługa ARM big.LITTLE;
  • BCache (pozwala urządzeniom bootowanym z SSD i HDD na użycie tego pierwszego jako cache);
  • nowy sterownik CPUfreq, poprawiający zarządzanie taktowaniem procesora;
  • poprawiona obsługa procesorów Intel Haswell;
  • poprawiony tryb oszczędzania energii w cpufreq;
  • sprzętowy dekoder wideo (UVD);
  • i wiele innych…

Wspomniana obsługa ARM big.LITTLE ma bardzo duże znaczenie dla rynku tabletów i smartfonów, szczególnie tych, które na dzień dzisiejszy mieszczą w sobie układ Samsung Exynos Octa. Być może Samsung pokusi się o wydanie aktualizacji oprogramowania do najnowszego kernela Linux wraz z wprowadzeniem Androida 5.0? To niewątpliwie spowodowałoby, że wspomniany Exynos zyskałby nowy potencjał względem największej konkurencji, Snapdragona 800.

Nowy kernel to jedna z najobszerniejszych aktualizacji z kilku poprzednich literacji, prawdopodobnie największa w tym roku.

Źródło: VR-Zone

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij