Udostępnij
Tweetnij

Microsoft ogłasza Windows 8.1 z Bing. Klucz do sukcesu na rynku tabletów?

Gigant z Redmond wraz z partnerami sprzętowymi do tej pory nie odniósł większego sukcesu na rynku tabletów internetowych. Okienka mają tutaj tylko kilkuprocentowy udział i pozostają w cieniu tabletów z Androidem oraz iPadów. Wynika to między innymi z cen „dachówek” z Windows. Tymczasem Microsoft potwierdził dziś wcześniejsze plotki i oficjalnie zapowiedział system „Windows 8.1 z Bing”. Czy darmowy wariant okienek sprawi, że tablety z Windows zaczną w końcu zdobywać sobie zaufanie wśród klientów?

Tablet Dell Venue Pro 11

Gigant z Redmond wraz z partnerami sprzętowymi do tej pory nie odniósł większego sukcesu na rynku tabletów internetowych. Okienka mają tutaj tylko kilkuprocentowy udział i pozostają w cieniu tabletów z Androidem oraz iPadów. Wynika to między innymi z cen „dachówek” z Windows. Tymczasem Microsoft potwierdził dziś wcześniejsze plotki i oficjalnie zapowiedział system „Windows 8.1 z Bing”. Czy darmowy wariant okienek sprawi, że tablety z Windows zaczną w końcu zdobywać sobie zaufanie wśród klientów?

Przeczytaj koniecznie >> Chiński rynek tabletów. Jak w rzeczywistości wygląda i kto tam jest liderem?

Co sądzisz o mikropłatnościach w aplikacjach i grach mobilnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Nie ukrywajmy, ale Microsoft przespał cały boom na tablety internetowe i dopiero wraz z końcem 2012 roku (gdy debiutował Windows 8) zaczął pomału atakować konkurencje spod znaku Apple i producentów urządzeń z Androidem. Z jakim skutkiem? Na razie z mizernym. Z informacji ujawnionych niedawno przez firmę ABI Research wynika, że w pierwszym kwartale tego roku tablety z okienkami Microsoftu stanowiły zaledwie 4,1% wszystkich sprzedanych tego typu urządzeń, a więc bardzo niewiele.

Z czego to wynika? Nie tylko z faktu, że Microsoft nieco przespał szał na tego typu urządzenia, ale również z racji wysokich cen tabletów z Windows. Jest to spowodowane między innymi opłatami za licencje oprogramowania, które w rzeczywistości pokrywa klient końcowy.

W kwietniu tego roku, w trakcie konferencji BUILD, Microsoft przekazał, że Windows zostaje oddany w ręce partnerów OEM za darmo. Dotyczyło to jednak tylko producentów urządzeń z ekranami o przekątnej poniżej 9 cali. Co z kolei z większymi urządzeniami? Gigant z Redmond i na ten problem znalazł rozwiązanie i jest nim „Windows 8.1 z Bing”, który oficjalnie zapowiedziano dziś.

Czym dokładnie jest Windows 8.1 z Bing? W rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z pełnoprawną wersją Windows 8.1 (z aktualizacją Update 1). Gdzie więc tkwi haczyk? Okazuje się, że domyślną wyszukiwarką w Internet Explorerze jest Bing. Co ciekawe, użytkownik końcowy może go w dowolnej chwili zmienić na coś innego. Nie mogą tego jednak uczynić producenci sprzętu, którzy instalują tę wersję oprogramowania. Ponadto część urządzeń (których?) będzie dostarczanych wraz z roczną subskrypcją Office 365.

System jest oczywiście darmowy, ale nie można go ot tak po prostu samodzielnie pobrać. Dystrybuowany będzie wyłącznie z nowymi urządzeniami, których prezentacji spodziewamy się już w trakcie tegorocznych targów Computex w Tajpej (które odbędą się w dniach 3-4 czerwca).

Windows 8.1 z Bing jest nowym elementem strategii Microsoftu, która ma pozwolić firmie z Redmond na lepsze konkurowanie z producentami urządzeń z Androidem. Ceny podzespołów dla tabletów internetowych są coraz tańsze, Windows obsługuje coraz więcej konfiguracji, a teraz będzie dostępny za darmo. To oznacza, że w niedługim czasie ceny tabletów z Androidem oraz okienkami mogą być już naprawdę bardzo zbliżone. Wtedy też o decyzji związanej z zakupem nie będzie już tak bardzo przemawiać cena, ale dodatkowe funkcje, które jedno urządzenie będzie oferować, a inne już nie.

Ruch Microsoftu nie dziwi. W zasadzie można tego było się domyślać. Spadająca sprzedaż komputerów i małe zainteresowanie tabletami z Windows musiały w końcu sprawić, że okienka będą dostępne za darmo.

Tak więc pozostaje nam czekać na targi Computex, gdzie poznamy pierwsze tablety z Windows 8.1 z Bing oraz… ich ceny.

Źródło: Microsoft

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij