Udostępnij
Tweetnij

Microsoft omawia proces powstawania Office’a na iPada

Microsoft długo kazał nam czekać na Office’a na iPada. Pakiet zadebiutował w sklepie App Store dopiero pod koniec marca tego roku i został już pobrany ponad 27 milionów razy. Teraz, na łamach oficjalnego bloga zespołu zajmującego się rozwojem oprogramowania z rodziny Office, możemy przyjrzeć się z bliska procesowi powstawania pakietu biurowego w wersji na tablety marki Apple.

Office na iPada

Microsoft długo kazał nam czekać na Office’a na iPada. Pakiet zadebiutował w sklepie App Store dopiero pod koniec marca tego roku i został już pobrany ponad 27 milionów razy. Teraz, na łamach oficjalnego bloga zespołu zajmującego się rozwojem oprogramowania z rodziny Office, możemy przyjrzeć się z bliska procesowi powstawania pakietu biurowego w wersji na tablety marki Apple.

Przeczytaj koniecznie >> Office na iPada. Przed Microsoftem jeszcze wiele pracy

Co sądzisz o mikropłatnościach w aplikacjach i grach mobilnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Microsoft wprowadził Office’a na iPada do sklepu App Store 27 marca tego roku. Pakiet biurowy giganta z Redmond był jedną z najbardziej wyczekiwanych aplikacji na iPada. Świadczy o tym chociażby ogromna liczba pobrań Office’a z App Store. W sześć tygodni od premiery pakiet ściągnięto na iPada ponad 27 mln razy, a po tygodniu było 12 mln pobrań.

Na początku kwietnia zespół zajmujący się przygotowaniem Office’a na iPada udzielił kilku ciekawych odpowiedzi na pytania związane z powstawaniem pakietu na łamach serwisu Reddit (w ramach sesji AMA). Wtedy też dowiedzieliśmy się między innymi, że Office na iPada był decyzją poprzedniego CEO Microsoftu, czyli Steve’a Ballmera, a nie jego następcy – Satyi Nadella. Natomiast teraz twórcy oprogramowania udzielili kilku dodatkowych informacji, tym przede wszystkim związanych z procesem tworzenia pakietu, na oficjalnym blogu Office’a.

Prace nad Officem na iPada zaczęły się od pomysłów, które następnie, w formie szkiców, przelewano na karki papieru. W ten sposób powstał koncept, wizja pakietu, którą następnie zamieniono w prawdziwy kod. Rożne koncepcje pakietu były pokazywane pracownikom. Następnie skrupulatnie notowano uwagi, po czym nanoszono ewentualne zmiany.

Office na iPada - design

Oczywiście Office na iPada musiał być inspirowany systemem iOS 7 (tym bardziej, że od lutego tego roku stało się to wymogiem dla nowych aplikacji). Pamiętajmy jednak, że prace nad pakietem na tablety Apple rozpoczęły się dużo wcześniej, bo już na przełomie 2011 i 2012 roku. Dlatego też z czasem naniesiono liczne zmiany. Pewne różnice możecie zobaczyć na poniższym zrzucie ekranowym.

Office na iPada - design

Warto zauważyć, że głównym celem przyświecającym pracom nad Office na iPada wcale nie był jednak interfejs użytkownika, który i tak inspirowany był wstążką znaną z pakietu Microsoftu na inne systemy operacyjne. Twórcy oprogramowania skupili się przede wszystkim na zawartości dokumentów. W ten sposób, aby można było z nimi pracować jak najwygodniej za sprawą dotyku. W tym celu postawiono na jak najlepsze rozwiązania związane z przeniesieniem możliwości oprogramowania z komputerów, gdzie pracuje się za pomocą myszki, na ekrany dotykowe. Pomijamy już fakt, że cel ten udało się tylko osiągnąć w pewnym stopniu. Niestety, w pakiecie występują pewne kontrolki, które (mając większe palce) czasami trudno precyzyjnie trafić palcem.

Więcej detali (dosyć szczegółowych) znajdziecie na oficjalnym blogu zespołu odpowiedzialnego za pakiet Office, pod tym adresem (w j. angielskim).

Do tej pory pakiet biurowy Microsoftu doczekał się jednej aktualizacji, w której między innymi dodano wyczekiwaną funkcję drukowania oraz kilka innych ulepszeń w poszczególnych składnikach Office’a (więcej na ten temat przeczytacie tutaj).

Jeśli jeszcze do tej pory nie ściągnęliście Microsoft Office na iPada to możecie to zrobić klikając na poniższe łącza:

Źródło, fot.: blogs.office.com

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij