Udostępnij
Tweetnij

Juno uchwyciło na zdjęciu Jowisza i jego dwa księżyce

Juno to sonda NASA, która od lat bada planetę Jowisz. Statek wykonał kolejny przelot nad tym światem i uchwycił spektakularne zdjęcie. Na nim widać atmosferę gazowego olbrzyma oraz jego dwa księżyce. Są to Callisto i Io. Wiemy, że sonda Juno wykona dwa przeloty nad drugim z wymienionych, co nastąpi za ponad rok.

Juno to sonda należąca do NASA, która bada Jowisza od kilku kat. Do tej pory statek wykonał kilkadziesiąt przelotów nad gazowym olbrzymem i w ich trakcie udało się zebrać całe mnóstwo danych. Amerykańska agencja udostępniła nowe zdjęcie, na którym uchwycono atmosferę planety oraz jej dwa księżyce.

sonda NASA Juno Jowisz księżyce
foto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS Image processing by Gerald Eichstädt/Thomas Thomopoulos © CC BY

Wspomniane dwa księżyce to Callisto oraz Io. Jowisz ma ich łącznie kilkadziesiąt, ale wymienione są jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Na zdjęciu przechwyconym przez Juno widać także chmury gazowego olbrzyma. Obraz został uchwycony w momencie, gdy sonda znajdowała się około 14 tys. km nad nimi, a więc była blisko. Sonda poruszała się wtedy z prędkością aż 198 tys. km/h.

Juno zbada księżyce planety Jowisz

Sonda Juno zbada dokładniej księżyc Io w grudniu 2023 oraz lutym 2024 r., kiedy to wykona nad nim dwa przeloty zaplanowane przez NASA. Jest to obiekt wykazujący się aktywnością wulkaniczną. Będzie to pierwsze takie duże zbliżenie do niego statku kosmicznego od ponad dwóch dekad.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla aplikacji Spotify

źródło, zdjęcie otwierające: NASA/JPL-Caltech

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij