Udostępnij
Tweetnij

Perseverance Rover świętuje dwa lata na Marsie. Łazik NASA ma liczne sukcesy

Perseverance Rover to łazik NASA, który na powierzchni planety Mars został umieszczony dwa lata temu. Od tego czasu ma na koncie liczne sukcesy. Maszyna pobrała mnóstwo próbek i pokonała na Czerwonej Planecie dystans w postaci około 15 km. Wraz z Perseverance Rover na Marsie wylądował mały helikopter Ingenuity.

Perseverance Rover to łazik NASA, który świętuje drugie urodziny na powierzchni Czerwonej Planety. Pojazd wylądował 18 lutego i do tej pory odniósł liczne sukcesy. Wraz ze swoim towarzyszem w postaci małego helikoptera Ingenuity, którego misja też okazała się strzałem w dziesiątkę. Co udało się dokonać przez te 24 miesiące?

Lądowanie w kraterze Jezero

NASA wybrała na miejsce lądowania łazika Perseverance Rover krater Jezero. Jest to obszar uderzeniowy na powierzchni Marsa o średnicy około 47,5 km, położony na obrzeżu basenu Isidis. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Uczeni twierdzą, że niegdyś znajdowało się tu mnóstwo wody, a to stwarzało warunki o istnienia życia, którego to pradawnych śladów szuka teraz maszyna. Pewne sukcesy na tej drodze już są, bo udało się pobrać próbki, które mogą zawierać materię pochodzenia organicznego.

łazik Perseverance Rover jaki procesor PowerPC iMac G3

Perseverance Rover ma już liczne sukcesy

Do tej pory Perseverance Rover pokonał na Marsie dystans w postaci 14,77 km, a sama misja trwa już 711 soli (marsjańskich dni). Następnie mamy wykorzystanych 18 z 38 dostępnych na próbki pojemników. 15 z nich zawiera materiał w postaci skał. Dwie kolejne regolit. Natomiast ostatnia z nich jest atmosferyczna i jest to wynikiem nieudanej próby zebrania próbki. Warto dodać, że do tej pory przechwycono łazikiem także blisko 406 tys. obrazów RAW.

Część z próbek, które pobierze Perseverance Rover, ma trafić do badań na Ziemię. Jest to pierwsza tego typu misja, którą planują wspólnie agencje NASA oraz ESA. W tym celu na Marsa zostanie dostarczona niewielka rakieta, do której zostanie zapakowany materiał. Następnie zostanie on wyniesiony na orbitę, skąd próbki zostaną przechwycone przez statek. Ten następnie uda się w kierunku naszej planety. Misja zostanie zrealizowana najwcześniej w 2033 r.

Mały towarzysz Ingenuity

Wraz z Perseverance Rover na powierzchni Marsa wylądował niewielki helikopter Ingenuity. Jest to pierwsza tego typu maszyna latająca, którą wysłano na inną planetę. NASA początkowo chciała wykonać nią tylko pięć lotów. Jednak ta również odniosła ogromne sukcesy i do tej pory wzniosła się nad powierzchnią Czerwonej Planety 43 razy i pokonała łączny dystans w postaci ponad 8,8 km. Najszybszą prędkością rozwiniętą przez drona było 5,5 m/s i wzleciał on najwyżej na wysokość 14 m. Do tej pory w powietrzu spędził 72,4 min. Z czasem agencja przedłużyła misję Ingenuity dożywotnio. Ma on latać na Marsie do momentu, aż odmówi posłuszeństwa.

helikopter Ingenuity NASA Mars

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla systemu Windows 11

źródło: opracowanie własne, NASA, fot. otwierające: NASA/JPL-Caltech

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij