Udostępnij
Tweetnij

InSight nagrało wiatr na Marsie. NASA zaleca, jak odsłuchać

InSight to sonda, którą NASA umieściła na powierzchni planety Mars pod koniec listopada. Lądownik przez ten czas przygotowywał się do rozpoczęcia badań. Co ciekawe, sonda InSight zarejestrowała również marsjański wiatr. NASA opublikowała kilka nagrań na YouTubie i podpowiada, jak je prawidłowo odsłuchać.

Sonda InSinght wylądowała na Marsie dokładnie 26 listopada przed godziną 21:00 polskiego czasu. To lądownik, który pomoże agencji NASA lepiej poznać budowę i historię planety Mars. Amerykańska Agencja Kosmiczna zdołała zarejestrować także wiatr na powierzchni Czerwonej Planety. Wykorzystano w tym celu dwa instrumenty umieszczone na pokładzie lądownika.

InSight zarejestrowało wiatr na powierzchni Marsa z użyciem czujnika ciśnienia powietrza oraz sejsmografu. Oczywiście, normalne przeznaczenie tych dwóch instrumentów jest inne, ale pierwszy element był w stanie zlokalizować drgania, a sejsmograf został użyty do rejestracji drgań wywołanych przez wiatr na powierzchni paneli słonecznych sondy wysłanej przez NASA. Wstępne szacunki zakładają, że prędkość wiatru wynosiła około 16-24 kilometrów na godzinę. Ok, ale zapewne chcecie tego posłuchać, prawda?

Sonda InSight lądownika Mars wiatr kosmos NASA
Fot.: NASA/JPL-Caltech

NASA podpowiada, jak odsłuchać wiatr z Marsa zarejestrowany przez sondę InSight

NASA opublikowała trzy filmy, które znajdziecie poniżej. Na nich można odsłuchać wspomniany wiatr, który sonda InSight zarejestrowała na powierzchni planety Mars. W tym celu najlepiej skorzystać ze słuchawek, a jeśli macie, to z subwoofera. To spowodowane jest niskimi tonami uzyskanych nagrań. Filmy obejrzycie poniżej.

InSight niedługo umieści sejsmograf we właściwym miejscu i ten nie będzie mógł już być używany do nagrywania dźwięków. Warto jednak wiedzieć, że Mars 2020, czyli kolejny łazik, który jest w przygotowaniu, zostanie dozbrojony przez agencję NASA w mikrofony. Wtedy będziemy mieli okazję usłyszeć znacznie więcej dźwięków z powierzchni Czerwonej Planety.

Przeczytaj także: Najlepsze nowe gry mobilne na Androida

źródło

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij