Udostępnij
Tweetnij

Starship i Super Heavy, czyli Elon Musk ujawnia nowe nazwy dla BFR od SpaceX

Elon Musk przekazał na Twitterze, że SpaceX zmienia nazwy dla rakiety BFR, czyli Big Falcon Rocket. Górny człon to teraz Starship. Natomiast dolny, który służy do wynoszenia rakiety z Ziemi w kosmos, to Super Heavy. Nie wiadomo, dlaczego SpaceX zdecydowało się na zmiany nazw dla BFR, ale trzeba przyznać, że są one udane.

Elon Musk, który ostatnio przekazał, że SpaceX nie będzie już rozwijać drugiego stopnia rakiety Falcon 9, ujawnił na Twitterze nowe nazwy dla rakiety BFR. To Starship oraz Super Heavy. Pierwszą jest górna część statku kosmicznego. Natomiast druga to nazwa dla dolnego stopnia rakiety nośnej. Ponadto dowiadujemy się, że firma będzie chciała stworzyć rakietę mogącą opuścić układ słoneczny.

Starship został ostatnio zaprezentowany na konferencji, gdzie Elon Musk omawiał dalsze plany związane z pracami nad BFR. Jak dobrze wiemy, SpaceX doczekało się hojnego sponsora w postaci japońskiego miliardera. Wiemy, że w przyszłej dekadzie poleci on w okolice Księżyca. Misja planowana jest na 2023 rok.

Rakieta nośna SpaceX BFR Falcon 9 Block 5 Elon Musk kosmos Starship Super Heavy

Starship od SpaceX wymagać ma Super Heavy tylko na Ziemi

Super Heavy to specjalny człon dla Starship, który będzie jednak wymagany tylko przy startach na Ziemi. Jak dobrze wiemy, przyciąganie ziemskie jest silniejsze od tego na księżycach czy Marsie. Dlatego tam rakieta będzie mogła startować bez dodatkowego członu. Ponadto Elon Musk łudzi nas, że SpaceX stworzy rakietę, która pozwoli na podróże między układami gwiezdnymi.

Pierwszy Starship jeszcze tego nie umożliwi. Elon Musk w jednym z tweetów przekazał jednak, że już kolejne wersje rakiety będą do tego zdolne. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że realizacja takiego projektu nie będzie prosta. SpaceX zapewne będzie na to potrzebować lata.

Przeczytaj także: Najlepsze nowe gry mobilne z października

źródło: Twitter (2)

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij