Udostępnij
Tweetnij

Elon Musk: SpaceX nie będzie już rozwijać rakiety Falcon 9. Skupi się na BFR

Elon Musk przekazał na Twitterze, że SpaceX zakończyło prace nad dalszym rozwojem drugiego stopnia rakiety nośnej Falcon 9. W zamian firma zajmie się pracami nad BFR, czyli wielką rakietą, która ma pozwolić na lot na Księżyc i nie tylko. SpaceX wprowadziło zmiany w jej designie. Elon Musk nie ujawnił jednak szczegółów.

Elon Musk ujawnił na Twitterze nowe szczegóły związane z pracami, które prowadzi SpaceX. Rakieta nośna Falcon 9, a dokładniej jej drugi stopień, nie będzie już dalej rozwijany pod kątem ponownego wykorzystania. Zostaną wprowadzone już tylko pomniejsze poprawki. Teraz firma skupi się na rakiecie BFR, nad którą prace trwają już od kilku lat.

BFC to skrót od słów Big Falcon Rocket. Elon Musk w 2016 roku zapowiedział, że będzie to międzyplanetarny środek transportu. Ta wielka rakieta nośna jest jednak ciągle na etapie przeprojektowywania. Co CEO SpaceX potwierdził na Twitterze. Nowy projekt jest rzekomo ekscytujący i przy okazji sprzeczny z intuicją. Na pierwszy lot jednak trochę sobie jeszcze poczekamy.

SpaceX Falcon 9 Block 5 rakieta nośna kosmos BFR Elon Musk

Elon Musk wierzy, że SpaceX wyślę BFR z ludźmi już w 2023 roku

Wcześniej w tym roku SpaceX zorganizowało spotkanie dla mediów, gdzie Elon Musk omówił zmiany w projekcie rakiety BFR. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że znaleziono sponsora projektu. To Japończyk Yusaku Maezawa, który ma polecieć w okolice Księżyca wraz z kilkoma artystami. Wiemy również, że misja planowana jest na 2023 rok. Pewnie jednak dojdzie do opóźnień.

Elon Musk często przelicza się w kwestii terminów różnych projektów należących do SpaceX. Można więc założyć, że z rakietą BFR będzie podobnie. Wszak jest to projekt, który wymaga naprawdę wiele pracy. Zanim taka rakieta będzie mogła polecieć w kosmos, to trzeba ją najpierw odpowiednio przetestować. Firma twierdzi, że przed misją planowaną dla Maezawy zostanie przeprowadzony próbny lot w okolice Księżyca, ale będzie on bezzałogowy.

Przeczytaj także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z października

źródło: Twitter

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij