Udostępnij
Tweetnij

Recenzja gry „Game of Thrones” na iPada

Jestem wielkim fanem serialu „Gra o Tron” i co roku z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki poszczególnych serii. Choć książki George’a R.R. Martina są mi póki co obce, to będąc oczarowanym światem Westeros z pewnością w przyszłości po nie sięgnę. Póki co miałem jednak okazję sprawdzić, czy gra „Game of Thrones” oferuje tyle rozrywki, co serialowa produkcja HBO.

IMG_2166

appstore

Jestem wielkim fanem serialu „Gra o Tron” i co roku z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki poszczególnych serii. Choć książki George’a R.R. Martina są mi póki co obce, to będąc oczarowanym światem Westeros z pewnością w przyszłości po nie sięgnę. Póki co miałem jednak okazję sprawdzić, czy gra „Game of Thrones” oferuje tyle rozrywki, co serialowa produkcja HBO.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje gier na tablety

IMG_2165

Najnowsze dzieło Telltale wpasowuje się we wcześniejsze gry amerykańskiego studia, takie jak „The Wolf Among Us”, czy przede wszystkim „The Walking Dead”. Mamy więc do czynienia z animowanym filmem (QTE), w którym liczba interakcji z otoczeniem jest bardzo ograniczona. Sprowadza się ona przede wszystkim do wyboru odpowiedzi w trakcie prowadzania dialogu, wskazywania elementów otoczenia oraz sporadycznego przemieszczania naszych postaci. W przypadku pierwszych dwóch opcji mamy ograniczony czas na dokonanie doboru. Rozmowa musi wszak odbywać się płynnie, a w czasie walki zwłoka może doprowadzić nas do konieczności powtórzenia sekwencji ruchów.

IMG_2164

Warto w tym momencie wspomnieć o fabule gry, która de facto uzupełnia scenariusz serialu. W pierwszym epizodzie „Game of Thrones” wcielamy się w członków rodziny Forrester, choć to głównie wokół postaci Gareda Tuttle toczy się cała akcja. Mimo iż ród Forresterów nie pojawia się w produkcji HBO, to czytelnicy książek Martina z pewnością go znają. Osoby, które oglądały tylko i wyłącznie serial mają okazję poznać jego losy, a nawet na nie wpłynąć. Każda decyzja podejmowana w trakcie rozgrywki wpływa bowiem na kształtowanie się fabuły. Duża część naszych wyborów, zarówno w trakcie prowadzenie rozmowy, jak i dotyczących interakcji z otoczeniem, ma ogromny wpływ na losy naszych bohaterów. Bardzo podoba mi się ten pomysł, który został w przypadku gry „Game of Thrones” jeszcze bardziej wyeksponowany niż w poprzednich produkcjach Telltale. Ciężko obecnie powiedzieć, czy decyzje podjęte w pierwszym epizodzie będą rzutowały na fabułę nadchodzących pięciu, co z pewnością jeszcze bardziej wzbogaciłoby rozgrywkę.

IMG_0595

Niestety powyżej wymieniłem prawie wszystkie pozytywy gry. O ile fabuła oraz wpływ naszych wyborów na nią bardzo mi się podoba, tak o oprawie graficznej ciężko powiedzieć coś dobrego. Tekstury przypominają produkcje sprzed dekady. Wszystkie elementy otoczenia są w brzydki sposób odwzorowane, mało szczegółowe i nienaturalne. Aktorzy, którzy zgodzili się udostępnić swój wizerunek twórcom gry mogą być rozczarowani jakością swojego wirtualnego sobowtóra. Dodatkowo obraz nie pojawia się na całym ekranie iPada, który jak wiadomo posiada proporcje 4:3. Gra została zaprojektowana w standardzie 16:9, co skutkuje wyświetlaniem czarnych pasów, które nijak oddają kinowy efekt. Dodatkowo cały obraz jest otoczony ramką, co jeszcze bardziej zmniejsza obszar roboczy gry. Niestety największym mankamentem jest ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Obecnym standardem jest 30 FPS, tymczasem „Game of Thrones” raczy nas zdecydowanie gorszym wynikiem oscylującym na moje oko w granicach 15-20 FPS. Dodam, że gra była testowana na iPadzie Air i iPadzie Air 2, więc ciężko w tym przypadku mówić, że problem wynika ze specyfikacji sprzętowej urządzeń.

IMG_0594

Podsumowując, „Game of Thrones” to bardzo ciekawa pod kątem fabuły produkcja. Dodatkowo wzbogaca ją mechanika dokonywania wyborów, która sprawia, że bardziej angażujemy się w rozgrywkę. Niestety cała gra została zepsuta przez zbyt liczne przerywniki filmowe oraz oprawę graficzną. Doskonale zdaję sobie sprawę, że najważniejszy jest poziom grywalności, jednak gdy mamy do czynienia z klatkowaniem animacji, to nie jesteśmy w stanie w pełni cieszyć się rozgrywką. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne pięć epizodów będzie w tej kwestii bardziej dopracowanych. Na koniec warto zaznaczyć, że gra absolutnie nie nadaje się dla osób niepełnoletnich. Jest bardzo brutalna i niedostępna w języku polskim.

IMG_0593

Ocena: 3/6

Plusy:
+ interesująca fabuła uzupełniająca luki z serialu;
+ mechanizm kształtowania scenariusza wyborami gracza;
+ twarze aktorów występujących w serialu.

Minusy:
– wyjątkowo zła oprawa graficzna;
– niska ilość klatek na sekundę;
– brak polskiej wersji językowej;
– gra pozostawia mało swobody graczowi.

Gra jest dostępna w App Store dla posiadaczy iPadów 3 i nowszych. Może zostać uruchomiona tylko na iOS 7 lub iOS 8.

appstore

Grasz na tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Gry cyfrowe w sklepie gram.pl

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij