Udostępnij
Tweetnij

macOS Ventura — najlepsze nowe funkcje i triki

macOS Ventura to nowy system Apple dla komputerów Mac. Wprowadza on różne nowe funkcje i w tym artykule wybraliśmy najlepsze z nich. Przy okazji mamy pewne triki, które z pewnością warto znać. Zobaczmy sobie, co nowego wprowadza macOS Ventura i jakie nowości znajdą tu użytkownicy komputerów z logo Apple.

macOS Ventura to system operacyjny dla Mac, który Apple zaprezentowało na WWDC 2022. Wprowadza on różne nowości. Czy jednak znacie najciekawsze nowe funkcje oraz triki? Te opcje z pewnością warto znać i użytkować. Rzućmy sobie na to okiem.

Ustawienia systemowe zastępują preferencje

macOS Ventura w końcu wprowadza nowe ustawienia systemowe, które zastąpiły dotychczasowe preferencje. Te aktualne przypominają nam to, co znamy z systemu iPadOS dla tabletów z logo Apple. Wygląda to znacznie lepiej i przy okazji będzie nam łatwiej znaleźć poszczególne opcje. Jest to duża zmiana na plus.

macOS Ventura najlepsze nowe funkcje ukryte triki

Tłumacz obsługuje język polski

Jedną z najważniejszych nowości w macOS Ventura i pozostałych systemach Apple (iOS 16 itd.) jest język polski dodany do funkcji tłumacza. Dla przykładu na Macu można z niego skorzystać m.in. w Safari. Wystarczy tylko kliknąć ikonkę tłumaczenia po prawej stronie paska adresu. Po chwili zobaczymy zawartość danej w strony w zrozumiałym dla nas języku.

macOS Ventura najlepsze nowe funkcje ukryte triki
macOS Ventura najlepsze nowe funkcje ukryte triki

Stage Manager

Stage Manager to z pewnością jedna z najciekawszych nowych funkcji z macOS Ventura. Jest to specjalny menedżer okien oraz aplikacji, który pozwala skupić się na danym oprogramowaniu i przy okazji daje bardzo szybki dostęp do innych programów, które wyświetlane są w postaci miniaturowych okien po lewej stronie biurka. Rozwiązanie wymaga jeszcze dopracowania, ale już teraz widać w nim duży potencjał.

macOS Ventura najlepsze nowe funkcje ukryte triki

Identyfikowanie duplikatów w Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia z macOS Ventura zyskała ciekawą funkcję w postaci identyfikowania duplikatów fotografii. Dzięki temu w bardzo szybki i wygodny sposób można będzie uporządkować bibliotekę zdjęć. Tej funkcji bardzo brakowało, ale Apple w końcu o niej pomyślało.

macOS Ventura w końcu z aplikacją Pogoda

macOS Ventura w końcu wprowadza aplikację Pogoda, którą od dawna znamy z iOS dla iPhone’ów. Została ona całkiem ciekawie zaprojektowana i daje dostęp do różnych informacji związanych z aktualnie panującymi oraz prognozowanymi na najbliższy czas warunkami. Okno zostało podzielone na dwie części i dzięki temu można szybko sprawdzić pogodę dla innych lokalizacji.

macOS Ventura najlepsze nowe funkcje ukryte triki

Najciekawsze nowe funkcje w Safari

Przeglądarka Safari z macOS Ventura również wprowadza bardzo ciekawe funkcje. Wśród nich, poza już wspomnianym językiem polskim w tłumaczu, warto też wspomnieć o udostępnianiu grup kart znajomym. Następnie mamy przypinanie kart w grupach, wsparcie dla powiadomień web push czy proste znajdowanie haseł sieci Wi-Fi w ustawieniach.

Dźwięki tła

Wśród trików z macOS Ventura nie można zapomnieć o funkcji, którą wcześniej wprowadzono do iOS. To dźwięki tła, które można włączyć po udaniu się do sekcji Ustawienia, Dostępność i Audio. Następnie można ustawić ich głośność czy aktywność w przypadku pracy z Makiem.

macOS Ventura najlepsze nowe funkcje ukryte triki

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki dla słuchawek AirPods

źródło: opracowanie własne

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij