Udostępnij
Tweetnij

Android z groźną dziurą w Bluetooth, ale Google ją załatało

Android Oreo i Pie miały lukę, którą nazwano BlueFrag. Dotyczy ona obsługi protokołu Bluetooth. Luka jest poważna i pozwala na zdalne wykonanie kodu i następnie uzyskanie dostępu do danych na telefonie ofiary. Google już załatało tan błąd. Patch jest częścią lutowych poprawek bezpieczeństwa dla Androida.

BlueFrag to luka występująca w systemach Android Oreo i Pie, o której poinformowali specjaliści z ERNW. Dziura dotyczy obsługi protokołu Bluetooth i jest całkiem poważna. W ten sposób hakerzy mogą z niewielkiej odległości wykonać zdalny kod i w konsekwencji uzyskać dostęp do danych przechowywanych na telefonie ofiary. Jednak stosowany patch już istnieje.

Haker musi znać tylko adres MAC Bluetooth telefonu ofiary. Następnie może przeprowadzić cichy atak, o którym ofiara nie będzie nawet wiedzieć. Dziura występuje jednak tylko w systemach Android Oreo i Pie. Próba wykonania ataku w najnowszej wersji zielonego robota powoduje awarię demona odpowiedzialnego za Bluetooth. Problem opisano w biuletynie CVE-2020-0022.

Luka dziura Bluetooth BlueFrag Android Oreo Pie aktualizacja Google

Android Oreo i Pie mają już łatki na BlueFrag

Google załatało ten błąd zarówno w systemie Android Oreo, jak i Pie. Łatka dla BlueFrag jest częścią lutowych poprawek bezpieczeństwa. Teraz rodzi się jednak pytanie: kto i kiedy je otrzyma? O to będziecie musieli już pytać producentów własnych smartfonów.

Przeczytaj także: Messenger – triki i funkcje, które warto znać

źródło

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij