Udostępnij
Tweetnij

Sklep Play nie działa. Jest jakaś awaria z serwerami Google

Sklep Play nie działa dziś u wielu użytkowników systemu Android. Wygląda na to, że jest jakaś awaria z serwerami Google. U niektórych osób problemy jednak nie występują. Gigant z Mountain View zapewne już przygląda się błędom i Sklep Play powinien niedługo znowu działać.

Sklep Play doczekał się w tym tygodniu nowej odsłony opartej na Material Theme. Tymczasem jest awaria i wielu użytkowników raportuje o tym, że usługa nie działa. Wynika to pewnie z problemów po stronie serwerów Google. Nie wiadomo jednak, czym dokładnie jest to spowodowane. Jak objawiają się błędy?

Wielu użytkowników smartfonów z systemem Android widzi dziś komunikat, który widzicie na załączonym niżej zrzucie ekranowym. Awaria Sklepu Play objawia się brakiem połączenia i wyświetleniem komunikatu o błędzie serwera. Można skorzystać z przycisku Ponów próbę, ale to i tak nie pomaga. Połączenie nie zostaje nawiązane i dostępu do zwartości uzyskać się nie da.

nie działa Sklep Play awaria serwery Google Android brak połączenia jak naprawić
fot.: Krzysztof Bryk

Sklep Play spotkał się z awarią, ale nie dotyczy ona wszystkich

U wybranych użytkowników Androida Sklep Play działa bez zarzutów. Awaria dotyczy tylko części osób. Pozostaje nic innego, jak czekać aż Google rozwiąże problemy po stronie własnych serwerów. Wtedy wszystko powinno wrócić do normy. Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać.

Przeczytaj także: Messenger – triki, sztuczki i ukryte funkcje

źródło: Twitter

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij