Udostępnij
Tweetnij

Android Pie dla Galaxy S9 sprawi, że nie trzeba będzie kupować stacji Samsung DeX

Samsung DeX to specjalna stacja pozwalająca zmienić nasz smartfon w komputer stacjonarny. Do tej pory potrzebne były jednak specjalne, dodatkowe docki, które powodowały dodatkowy koszt. Galaxy Note 9 miał już opcję pozwalającą na zmianę smartfona w komputer z Androidem bez takiej stacji. Teraz taką opcję otrzymają Samsung Galaxy S9 oraz S9+, wraz z systemem Android Pie.

DeX to komputer stacjonarny Samsunga oparty na systemie Android. Uruchamia się on po podłączeniu Galaxy S8, Galaxy Note 8, Galaxy S9 lub Galaxy Note 9 do monitora. Pozwala na otwarcie wielu okien i aplikacji jednocześnie za pomocą specjalnego interfejsu użytkownika przeznaczonego na większy ekran komputera. Samsung Experience 10 oparty na systemie Android Pie wkrótce będzie dostępny na Galaxy S9 oraz Galaxy Note 9 i wprowadzono do niego wiele ciekawych, nowych funkcji. Dockless DeX jest jedną z nich. Oznacza ona, że wystarczy prosty kabel HDMI-USB typu C, aby móc korzystać ze wspomnianej funkcji.

Samsung DeX przed Galaxy Note 9 wymagał stacji DeX Pad lub starszej DeX. Pozwalało to na przerzucenie obrazu na większy ekran z pomocą jednego kabla. Poza tym dzięki niemu mogliśmy podłączyć mysz i klawiaturę Bluetooth i używać ich zamiast urządzeń na USB. Stacja ma jednak kilka wad. Przede wszystkim jest to dodatkowy koszt. Po wprowadzeniu Galaxy S9 Samsung zdecydował się na wypuszczenie Pada. Ma on porty USB i port HDMI do podłączenia. Wciąż jednak trzeba było dodatkowo dopłacać do interesu.

Samsung Galaxy S9 DeX Pad Samsung Galaxy Tab S4 dwa monitory Android 9 Pie Samsung Experience 10

Samsung DeX bez stacji nie tylko dla Android Pie na Galaxy S9 i S9+

Galaxy Note 9 otrzymał jednak funkcję Samsung DeX. Pozwoliło to użytkownikom na korzystanie z funkcji bez potrzeby używania jakiegokolwiek dodatkowego sprzętu. Nowa opcja pozwoliłby każdemu z kablem HDMI na USB typu C połączyć się z monitorem i kontrolować urządzenie poprzez ekran lub mysz i klawiaturę Bluetooth. Klawiatura i trackpad wyświetlają się wtedy na ekranie urządzenia. Są jednak pewne ograniczenia – przede wszystkim można otwierać jedynie 5 okien aplikacji. Wspomniane funkcje działają jedynie w wersji beta opartej na systemie Android Pie. Galaxy S9+ z Android Oreo jeszcze tej funkcji nie mają, ale Samsung Experience 10 beta obsługuje tę opcję przez HDMI również ze wspomnianą wersją.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida

Źródło: XDA

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij