Udostępnij
Tweetnij

Baterie oparte na wodzie wytrzymają więcej niż 10 lat

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli baterie, które oparte są o wodę. Mają być one tańsze w produkcji niż baterie litowo-jonowe. Co najważniejsze – mają one niezwykłą trwałość, co pozwoli na używanie ich przez minimum 10 lat. Minęłyby lata zanim zaczęlibyśmy zauważać różnice.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli baterie, które oparte są o wodę. Mają być one tańsze w produkcji niż baterie litowo-jonowe. Co najważniejsze – mają one niezwykłą trwałość, co pozwoli na używanie ich przez minimum 10 lat. Minęłyby lata zanim zaczęlibyśmy zauważać różnice.

Baterie w telefonach nie są zbyt trwałym materiałem. Po jakimś czasie będą wymagały wymiany. I następuje to zawsze dużo wcześniej niż byśmy tego chcieli. Mają temu jednak zaradzić naukowcy z uniwersytetu Harvarda. Opracowali oni nową technologię, która pozwala na stworzenie baterii opartej na płynach. Dzięki temu jest ona dużo bardziej trwała i wytrzymuje znacznie więcej cykli ładowania niż zwykła bateria litowo-jonowa.

iPhone 6s bateria

Kluczem do całej procedury było takie zmodyfikowanie cząsteczek w elektrolitach, ferrocenie i wiologenie, by były one stabilne, rozpuszczalne w wodzie i odporne na degradację. Rozpuszczone w obojętnej wodzie tracą one około 1% pojemności po 1 tysiącu cykli. Jeśli brać pod uwagę takie wyniki, miną lata, zanim będziemy zauważać, że nasza bateria się zużywa. Naukowcy twierdzą zatem, że baterie oparte o te technologie mogłyby wytrzymywać minimum 10 lat.

Baterie oparte na wodzie są lepsze pod wieloma względami

Baterie oparte o użycie wody są bardzo dobrym pomysłem z kilku względów. Po pierwsze – nie spowodują zapalenia się, co w dzisiejszych czasach jest prawdziwym utrapieniem, po drugie – są dużo lepsze, jeśli brać pod uwagę względy ochrony środowiska, po trzecie – będą tańsze w produkcji niż standardowa bateria, więc ich koszt także byłby niewielki.

Naukowcy z uniwersytetu nie potwierdzili jednak, czy bateria trafi na rynek. Nie potwierdzili także, kiedy miałoby to dokładnie nastąpić. Na pewno nie nastąpi to w najbliższym czasie. Najpierw należałoby stworzyć plan, który zakładałby produkcję masową.

 Źródło: Harvard, fot. iFixit

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij