Udostępnij
Tweetnij

Intel daje sobie spokój z procesorami dla smartfonów

Intel, który przez lata starał się walczyć z producentami układów opartych na architekturze ARM dla smartfonów czy tabletów, w końcu dał sobie spokój. Firma anulowała procesory Atom ukrywające się pod nazwami kodowymi Broxton i SoFIA.

Intel, który przez lata starał się walczyć z producentami układów opartych na architekturze ARM dla smartfonów czy tabletów, w końcu dał sobie spokój. Firma anulowała przyszłe generacje procesorów Atom ukrywające się pod nazwami kodowymi Broxton i SoFIA.

Znacie jakieś smartfony, które mają procesory Intela? Tak, oczywiście, są takie urządzenia. Takich układów używa we własnych telefonach ASUS, ale tak naprawdę jest to jedna z nielicznych firm, która się na to zdecydowała. Smartfony zdominowane są przez modele z procesorami opartymi na architekturze ARM. Podobnie jest w przypadku tabletów, choć tutaj widoczność Intela jest znacznie większa. Głównie z racji tabletów z systemem Windows, bo te z Androidem też są zdominowane przez architekturę ARM.

Intel latami starał się robić co może, aby zmusić producentów urządzeń do stosowania własnych procesorów mobilnych. Niestety, bez większego skutku. Dlatego Chipzilla daje sobie spokój i anulowała przyszłe projekty SoFIA oraz Broxton. Pod tym nazwami kodowymi ukrywały się przyszłe generacje układów Atom. SoFIA to projekt, który ogłoszono prawie dwa lata temu. Powstał on we współpracy z firmami Rockchip i Spreadtrum. Pod tą nazwą ukrywają się nieskomplikowane procesory dla tańszych urządzeń mobilnych. Natomiast Broxton miał być nowym projektem dla wydajnych procesorów z 4 rdzeniami wytwarzanymi w 14-nanometrowym procesie technologicznym.

Intel XMM 7360

Warto dodać, że anulowanie powyższych projektów nie powinno wpłynąć na wycofanie się z produkcji Atomów dla tabletów z Windows. Układy Willow Trail z pewnością zobaczymy. Wynika to z faktu, że na rynku tego typu urządzeń nie stosuje się procesorów opartych na architekturze ARM. Oczywiście, kiedyś tego próbowano. Microsoft w 2012 roku wprowadził do oferty pierwszego Surface’a z systemem Windows RT i procesorem Nvidia Tegra, ale ten okazał się wielkim niewypałem. Tylko w trakcie pierwszego roku fiskalnego od premiery tego urządzenia gigant z Redmond zanotował straty w wysokości aż 900 mln dolarów. Wraz z 3. generacją Surface’a Microsoft postawił już na procesory Atom i uśmiercił platformę Windows RT.

Jak dobrze wiemy, Intel ogłosił niedawno, że zamierza zwolnić 11% pracowników. Zwolnienia będą przeprowadzane falowo do połowy 2017 roku. Pracę straci około 12 tysięcy osób. Kilka tygodni temu w sieci pojawiły się też plotki, jakoby Chipzillę zamierzała opuścić Aicha Evans (na zdjęciu) – szefowa działu rozwiązań dla urządzeń mobilnych. Teraz już chyba wiemy, z czego to wynikało…

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Intel prawdopodobnie będzie jednym z dostawców modemów dla iPhone’ów 7 i jest to projekt, w który zainwestowano wiele pieniędzy.

źródło: anandtech

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij