Udostępnij
Tweetnij

Ultradźwięki wyprą czujniki zbliżeniowe w smartfonach?

Firma Elliptic Labs od dawna pracuje nad technologią umożliwiającą kontrolę smartfona z pomocą ultradźwięków. Firma twierdzi, że z pomocą odpowiedniego oprogramowania mikrofony i głośniki w naszych urządzeniach mobilnych będą w stanie zastąpić czujniki zbliżeniowe.

Elliptic

Firma Elliptic Labs od dawna pracuje nad technologią umożliwiającą kontrolę smartfona z pomocą ultradźwięków. Firma twierdzi, że z pomocą odpowiedniego oprogramowania mikrofony i głośniki w naszych urządzeniach mobilnych będą w stanie zastąpić czujniki zbliżeniowe.

Smartfony są coraz cieńsze. A mogą być jeszcze cieńsze. Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się w nowych technologiach, by jeszcze bardziej uszczuplić nasze telefony. Przykładem może być tutaj firma Elliptic Labs, która wpadła na kolejny pomysł pozbycia się zbędnych, według nich, części. Firma twierdzi, że można usunąć z telefonów czujniki zbliżeniowe, bo same mikrofony i głośniki w smartfonach są w stanie wykonać pracę takich dodatków. Laila Danielsen z Elliptic Labs twierdzi, że jej firma stworzyła oprogramowanie, które wymusi na głośnikach i mikrofonach wykonanie pracy czujników zbliżeniowych.

Danielsen wytłumaczyła również, jak miałoby to funkcjonować. Według niej głośniki miałyby działać jak paszcza nietoperza i emitować ultradźwięki, których ludzkie ucho nie mogłoby wychwycić. W tym przypadku byłoby to pomiędzy 23kHz i 35kHz. Mikrofon natomiast działałby jak uszy nietoperza i wychwytywałby jak nasza twarz czy ręka zakłóca fale dźwiękowe. Interpretacja takich zakłóceń spadłaby na oprogramowanie o nazwie Beauty, które wygaszałoby ekran za każdym razem, kiedy zbliżymy się z twarzą czy dłonią do telefonu.

Elliptic Labs nad technologią korzystającą z ultradźwięków pracuje od dawna. Technologię zaprezentowano między innymi w Barcelonie na Mobile World Congress, gdzie pokazano, jak działa w przypadku gestów, których można używać nawet na odległość 2 metrów.

Oczywiście, brak czujników zbliżeniowych nie będzie oznaczał, że nasze smartfony staną się o wiele cieńsze. W większości przypadków czujniki te mają wymiary 2 x 2 mm. W wyścigu na cieńsze smartfony liczy się jednak każde zaoszczędzone miejsce. Przedstawiciele firmy Elliptic potwierdzili, że kilka producentów urządzeń mobilnych jest zainteresowanych technologią i ma zamiar przetestować ją w 2016 roku, jednak nie potwierdzono jakie dokładnie mają być to firmy.

Źródło: Engadget

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij