Udostępnij
Tweetnij

big.LITTLE. Czy to droga rozwoju Qualcomma?

Na pytanie dotyczące ARM big.LITTLE, wiceprezes marketingu Qualcomma, Tim McDonough powiedział, że firma jest zdania, iż procesory skalowalne są cały czas lepszym rozwiązaniem.

Na pytanie dotyczące ARM big.LITTLE, wiceprezes marketingu Qualcomma, Tim McDonough powiedział, że firma jest zdania, iż procesory skalowalne są cały czas lepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj koniecznie >> Tablet – kupić z Wi-Fi czy 3G?

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Qualcomm Snapdragon 600 jest układem skalującym pomiędzy 300MHz, a 1,7GHz lub więcej. McDonough wierzy, że to lepsze rozwiązanie aniżeli posiadanie po kilka rdzeni wolniejszych i szybszych w jednym układzie.

Jak dotąd licencje ARM big.LITTLE trafiły do kilku poważnych potentatów, w tym Samsunga. NVIDIA jest gdzieś pośrodku, posiadając w ofercie układy na które składają się jeden wolny i cztery szybkie rdzenie. ARM natomiast poszukuje producentów chipów, którzy na jego licencji wytwarzaliby układy będące połączeniem architektury Cortex A15 i Cortex A7.

Tim nazywa big.LITTLE nieperspektywicznym, zwłaszcza jeśli chce się wykorzystać jeden z bloków rdzeni do oszczędzania energii lub, aby były one odpowiedzialne za wydajność. Nowoczesne układy, choćby Qualcomm Snapdragon 600 dają sobie doskonale radę zarówno pod kątem wydajności, jak i niewielkiego zapotrzebowania na energię.

Oczywiście w ideę big.LITTLE wierzy Samsung. Dowodem na to jest jego procesor Exynos 5 Octa, który jest niejako pierwszym krokiem w tym kierunku, jednak zarówno Qualcomm jak i NVIDIA ufają „prostej” architekturze ARM i traktują ja jako kluczową na przyszłość.

Szerzej na temat technologii big.LITTLE możecie poczytać w tym artykule.

 

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij