Udostępnij
Tweetnij

AMD hUMA – przełom w układach SoC?

AMD opublikowało dzisiaj informacje na temat swojej najnowszej technologii – heterogeneous Uniform Memory Access (hUMA). Wykonane w niej jednostki APU mają posiadać współdzieloną pamięć dla procesora (CPU) i układu graficznego (GPU).

AMD opublikowało dzisiaj informacje na temat swojej najnowszej technologii – heterogeneous Uniform Memory Access (hUMA). Wykonane w niej jednostki APU mają posiadać współdzieloną pamięć dla procesora (CPU) i układu graficznego (GPU).

Przeczytaj koniecznie >> Najlepsze darmowe gry na tablet z Androidem

Planujesz zakup tabletu Surface Pro?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W systemie hUMA, zarówno CPU jak i GPU, korzystają harmonicznie z wspólnego obszaru pamięci. Skraca to czas potrzebny na wykonanie każdej operacji, jednak wymaga specjalnych instrukcji napisanych dla obydwu jednostek. Ponadto eliminuje to konieczność kopiowania danych z CPU do GPU, co również zmniejszy opóźnienia w wykonywaniu zadań przez procesor.

AMD jako trzy największe zalety hUMA wymienia dwukierunkową, koherentną pamięć (korzystanie przez obydwie jednostki logiczne z tego samego obszaru pamięci), stronnicowanie pamięci oraz dostęp CPU i GPU do całości obszaru pamięci RAM i przestrzeni adresowania pamięci wirtualnej.

Technologia ta, jak się okazuje, nie jest tak odległa jak mogłoby się to wydawać. Pojawi się ona bowiem w procesorach AMD APU Kaveri już z końcem bieżącego roku. Jak podkreśla firma Ars Technica, będąca członkiem organizacji HSA (Heterogeneous Systems Architecture), czuwającej nad rozwojem platformy i oprogramowania dla systemów heterogenicznych, hUMA potrzebuje deweloperów, którzy napiszą instrukcje pozwalające maksymalnie wykorzystać możliwości platformy.

Dodajmy tylko, że nowe układy AMD pojawią się między innymi w konsolach PS4 czy kolejnej generacji Xbox-a.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij