Udostępnij
Tweetnij

MWC 2013: NVIDIA Tegra 4 w androidowych benchmarkach najszybsza na rynku

NVIDIA przyrzekała, że nadchodzący układ czwartej generacji, Tegra 4, będzie bardzo szybki. Gdy został on jednak zaprezentowany na targach CES, potentat nie miał za bardzo czym się pochwalić, ponieważ ten czterordzeniowy chip architektury ARM Cortex A15 nie został odpowiednio przetestowany, w związku z czym nie można było dociec, jak szybki jest rzeczywiście.

NVIDIA przyrzekała, że nadchodzący układ czwartej generacji, Tegra 4, będzie bardzo szybki. Gdy został on jednak zaprezentowany na targach CES, potentat nie miał za bardzo czym się pochwalić, ponieważ ten czterordzeniowy chip architektury ARM Cortex A15 nie został odpowiednio przetestowany, w związku z czym nie można było dociec, jak szybki jest rzeczywiście.

Przeczytaj koniecznie >> Najlepsze darmowe gry na tablet z Androidem

Jakie aplikacje dla tabletów preferujesz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Teraz, w ramach odbywających się pokazów Mobile World Congress w Hiszpanii, producent chwali się wynikami osiągniętymi w testach przez referencyjny tablet. Podczas gdy benchmarki takie jak Antutu i Quadrant niekoniecznie mówią o wydajności urządzenia w codziennym użytkowaniu urządzenia, dają pogląd na jego szybkość w starciu z innymi urządzeniami, co z kolei tworzy punkt odniesienia odnośnie wydajności wobec konkurencji.

Rezultaty są… więcej niż zaskakujące. Jak mówią przeprowadzający testy redaktorzy z Android Police, Android Central, Engadget czy Android Community, nie było jeszcze na rynku tak szybkiego urządzenia, czy ściślej ukłądu. Wyniki osiągnięte przez poszczególne redakcje oscylują wokół zbliżonych wyników, zatem punktacja w poszczególnych benchmarkach przedstawia się następująco:

  • AnTuTu: ponad 36,000
  • Quadrant: ponad 16,000
  • CF-Bench: ponad 41,000
  • SunSpider: poniżej 500ms

Cyferki cyferkami, jednak zdecydowana większość osób jest wzrokowcami, więc aby w pełni uzmysłowić sobie ogromną różnicę w wydajności, tu pomiędzy Tegrą 4 a choćby Tegrą 3 i układem Samsung Exynos 4412 (obydwa ostatnie to czterordzeniowe procesory ARM Cortex A9, należy spojrzeć na poniższy wykres wyników w programie Quadrant:

Cóż zatem można powiedzieć o kolejnej generacji chipów? Redakcja GSM Arena przeprowadziła testy porównawcze z najnowszym smartfonem HTC One wyposażonym w układ Qualcomm Snapdraon 600. Wynik? HTC osiągnął „zaledwie” 22.678 punktów w AnTutu i 11.746 w teście Quadrant. W aplikacji SunSpider Javascript (działającej w oparciu o przeglądarkę internetową. gdzie im niższy wynik tym lepiej), HTC One udało się osiągnąć 1.124 milisekund.

Z potężną wydajnością, tu zapewne nie będzie niespodzianki, powinno iść w parze równie wielkie zapotrzebowanie na energię. NVIDIA twierdzi jednak, że najnowszy jej układ posiada poprawioną efektywność energetyczną, czego wynikiem ma być zużycie energii niższe aniżeli w poprzednich generacjach układu.

Na tę chwilę układ czwartej generacji NVIDIA jest najszybszym chipem na rynku. Co ciekawe, jest tak głównie dlatego, że nie ma jeszcze na rynku żadnego urządzenia z tym układem, które można by przetestować w rzeczywistych warunkach. Nie zmienia to oczywiście faktu, że Tegra 4 jest bardzo szybka. Niemniej na wyniki potwierdzające rzeczywistą wydajność układu przyjdzie nam poczekać do około końca pierwszej połowy bieżącego roku, ponieważ to właśnie wtedy mają pojawić się pierwsze smartfony i tablety weń wyposażone.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij