Udostępnij
Tweetnij

Mozilla kończy ze smartfonami z Firefox OS

Firma Mozilla ogłosiła na wczorajszej konferencji, że nie pojawią się już smartfony z Firefox OS. Zapowiedziano również nowy bloker przeznaczony dla użytkowników przeglądarki Safari.

Firefox OS

Firma Mozilla ogłosiła na wczorajszej konferencji, że nie pojawią się już smartfony z Firefox OS. Zapowiedziano również nowy bloker przeznaczony dla użytkowników przeglądarki Safari.

Firefox OS to otwarty system operacyjny, który został zaprezentowany w 2012 roku. Rok później Mozilla powiadomiła, że na rynku będą pojawiać się smartfony z tym systemem. Jako pierwszy zadebiutował ZTE Open, który pojawił się w Hiszpanii. Niedługo potem powstał GeekPhone Peak+. Rok temu Mozilla podała do wiadomości, że smartfony z zainstalowanym Firefox OS są oferowane przez 28 różnych operatorów w 14 krajach świata. Niestety, eksperyment nie przyniósł spodziewanych skutków. Wręcz przeciwnie. Można tutaj wspomnieć o przypadku Alcatela One Touch Fire, który był smartfonem słabym i powolnym, więc nikogo nie zdziwił fakt, że w Europie nie odniósł żadnego sukcesu.

Europa nie była jednak celem. Mozilla miała jednak nadzieję na rozwinięcie skrzydeł na rynkach rozwijających się (np. w Azji i Afryce), jednak i tam nikt urządzeń z Firefox OS nie chciał kupować. Projekt chylił się ku końcowi i w końcu padł. Mozilla postanowiła, że nie będzie już starała się tworzyć we współpracy z innymi firmami urządzeń z zainstalowanym Firefox OS. O zaistniałej sytuacji firma powiadomiła podczas konferencji prasowej w Orlando.

Nie oznacza to, że całkowicie rezygnuje z systemu. Firefox OS nadal będzie rozwijany, ale w zasadzie jedynie z myślą o istniejących już urządzeniach. Mozilla skupi się też na internecie rzeczy oraz na telewizorach (Panasonic), w których zainstalowano Firefox OS. Te, o dziwo, radzą sobie nieco lepiej niż smartfony.

To jednak nie koniec zapowiedzi. Mozilla wydała również specjalną aplikację do blokowania reklam o nazwie Focus. Aplikacja działać ma, co ciekawe, jedynie z Safari na iOS 9. Focus umożliwi kontrolowanie pobieranych danych, a także blokowanie np. elementów sieci społecznościowych. W ten sposób użytkownik zyskuje większą kontrolę nad swoim urządzeniem, które dodatkowo wczytuje wybierane strony szybciej.

appstore

Źródło: engadget

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij