Kupujemy tablet do 500 złotych. Z Androidem czy Windows 8.1?

Marcelina Poznańska, 2014-12-11 18:17
8

kindle

Gwiazdka coraz bliżej, a więc coraz częściej rozglądamy się za prezentami, a wśród nich mamy na oku także tablety. Załóżmy, że na prezent chcemy przeznaczyć maksymalnie 500 złotych. Jeszcze rok temu nie było z tym większego problemu, gdyż w tej cenie mogliśmy zakupić jedynie tablet z Androidem. Kwestią czasu był tylko wybór konkretnego modelu. Tymczasem w tym roku sytuacja uległa zmianie i teraz producenci kuszą nas tabletami za niespełna 500 złotych, które pracują także pod kontrolą systemu Windows 8.1. Pytanie więc: na co możemy liczyć w każdym przypadku w tym przedziale cenowym?

Zobacz także >> Tablety coraz popularniejsze wśród dzieci, ale służą przede wszystkim do gier

Tablet do 500 złotych z Androidem

Tutaj w zasadzie możemy otrzymać praktycznie wszystko, gdy pod uwagę weźmiemy specyfikację techniczną. Do 500 złotych znajdziemy również urządzenia z 7 lub 8 calowymi ekranami, jak i również modele wyposażone w wyświetlacze o przekątnej 10,1 cala.

Decydując się jednak na większy tablet musimy liczyć się z tym, że producent nieco zaoszczędził na innych podzespołach. Najpewniej nie znajdziemy tutaj wbudowanego modemu łączności w sieciach komórkowych, często zabraknie złącza HDMI oraz odbiornika GPS. Bardzo możliwe, że procesor, czyli serce tabletu także będzie nieco wolniejszy niż w przypadku mniejszych urządzeń. W przypadku modeli z mniejszymi ekranami w cenie do 500 złotych dostaniemy w zasadzie wszystko, w tym 2 GB pamięci RAM, 4-rdzeniowy SoC oraz komplet interfejsów, także do łączności drogą bezprzewodową.

System Android oferuje dostęp do ponad miliona aplikacji i gier dostępnych w Sklepie Play, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Tablet do 500 złotych z Windows 8.1

Decydując się na tablet z okienkami Microsoftu będziemy musieli liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze w grę wchodzą tylko modele z ekranami o przekątnej 7 lub 8 cali, które sprawdzą się w podróży, ale już w przypadku “kanapowych” zastosowań będą sprawiały wrażenie nieco małych. Następnie są to ograniczenia związane z pamięcią RAM oraz przestrzenią na dane. Do 500 złotych otrzymamy tylko tablet z 1 GB pamięci RAM, który pozwoli nam uruchamiać proste aplikacje, ale do bardziej złożonych gier i programów już się nie nada. Pamięć na dane, to w tym przypadku 16 GB. Niby nie tak mało, ale sam system Windows często zajmuje ponad połowę tej powierzchni i tak dla nas pozostaje tylko kilka gigabajtów.

Kupując tablet z Windows w tak niskiej cenie trzeba też liczyć się z innymi ograniczeniami. Nie trzymamy urządzenia z modemem 3G (cena tych nieznacznie przekracza 500 złotych) i często zabraknie interfejsu HDMI.

Dużym plusem przemawiającym za tabletami z Windows jest jednak dostępność subskrypcji Office 365 Personal, która pozwoli nam przez rok użytkować pakiet biurowy Microsoftu na jednym tablecie i jednym komputerze. Po tym czasie będziemy musieli przedłużyć abonament (za około 200 złotych).

W Sklepie Windows nie ma również tylu aplikacji, co w przypadku Androida. Brakuje wielu uznanych pozycji, które dostępne są w Google Play. Niemniej, w Windows możemy uruchamiać starsze oprogramowanie napisane dla okienek, czego nie umożliwi nam Android.

Tak więc wiemy już, z czym powinniśmy się liczyć wybierając tablet z konkretnym systemem. Wybór należy do was.

Zobacz także >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
The following two tabs change content below.

Marcelina Poznańska

Redaktor
Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką od sześciu lat. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
 • antek

  Tylko Windows. Żadnych zamulaczy z Androidem

  • W rzeczy samej , popieram :)

  • W rzeczy samej , popieram :)

  • W rzeczy samej , popieram :)

 • jacek

  Też skłaniam się za tabletem z Windows

  • Mam do sprzedania Colorovo z win8.1 i 3G za 300 zł.

 • Mam tablet z Windows8.1 i pozbyłem się za 100 zł. androsyfu zamulacza
  Nigdy więcej tabletu z androsyfem i smartfonów zamulających i lagami a aktualizacje w snach

  Za 300 zł. mam też do sprzedania Colorovo z 3G i win8.1

 • RaYo

  Witam, czy ktoś ma namiar na jakiegoś chinola z Win 8.1 ( najlepiej koło 10″)i przynajmniej 3gb ramu? Gdzieś mi coś takiego mignęło, ale nie wiem gdzie…Help!