Udostępnij
Tweetnij

Dzieci coraz mniej zainteresowane telewizorami. Wolą tablety

0506_does_your_child_need_a_tablet_768x432_con_main

Tablety i dzieci. Temat, który pojawia się w naszym serwisie ostatnio coraz częściej. Nic w tym dziwnego, gdyż nasze pociechy coraz chętniej sięgają po tego typu urządzenia, jak i smartfony. Co ciekawe, robią to coraz częściej i okazuje się, co wynika z raportu brytyjskiego Ofcom, iż dzieci na rzecz tabletów zaczynają rezygnować z telewizorów! Co jeszcze dowiadujemy się o zachowaniu brytyjskich dzieci i ile z nich ma własny tablet?

Przeczytaj koniecznie >> Tablety sprawiają, że dzieci nie potrafią budować z klocków, a to nie koniec!

Ofcom – brytyjski regulator telekomunikacyjny – przeprowadził badanie, z którego wynika, że dzieci coraz rzadziej sięgają po telewizję. Głównie na rzecz tabletów internetowych, które stały się ich głównym obiektem zainteresowania.

W Ofcom raporcie czytamy, że co trzecie (dokładnie 34%) brytyjskie dziecko ma własny tablet internetowy. Co z tymi, którzy go nie posiadają? Okazuje się, że wcale im to nie przeszkadza i z tabletu korzysta 62% wszystkich pociech, w domu których znajduje się tego typu urządzenie. Co ciekawe, dotyczy to również najmłodszych dzieciaków. Okazuje się, że 11% brytyjskich przedszkolaków (w wieku 3-4 lata) także używa tabletów! To o 3% więcej niż rok temu.

Jak korzystają z tabletów dzieci w Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że wcale nie zapomniały o telewizji. Po prostu oglądają jej więcej na tabletach. Tak robi 20% osób. Rok wcześniej było to 15%. Natomiast 33% dzieci ogląda programy telewizyjne w systemie VoD (wideo na żądanie).

Okazuje się, że liczba telewizorów w sypialniach dzieci spada. Po prostu te wymieniane są na tablety internetowe. Ich liczba w ciągu pięciu lat spadła o jedną trzecią. Okazuje się jednak, że dzieci i tak nadal najwięcej aktywności multimedialnej spędzają na oglądaniu programów TV. Średnio oglądają 14,6 godziny programów telewizyjnych w tygodniu.

Raport ten w zasadzie pokrywa się z innymi informacjami udostępnionymi jakiś czas temu, z których wynikało, że liczba odbiorników telewizyjnych w sypialniach dzieci z 66% w 2009 roku spadła do 46% w 2014 roku.

Taka sytuacja ma miejsce w Wielkiej Brytanii. Niemniej, domyślamy się, że w Polsce wcale nie jest inaczej. Tutaj również własne tablety mają dzieci, które nawet nie ukończyły trzech lat (znam taką sytuację z autopsji), a dzieci w wieku szkolnym aktywnie korzystają z tego typu urządzeń. Nawet jeśli jest ono własnością rodziców. Telewizory są również coraz rzadziej spotykane w sypialniach dzieci. Co ciekawe, nasze pociechy, gdy mają wybór, to i tak wolą sięgnąć po tablet niż telewizję. Wynika to z faktu, że urządzenie mobilne daje im więcej możliwości z zakresu kontroli tego co będą robić. W przypadku telewizorów jest to ograniczenie do oglądania konkretnego programu. Natomiast biorąc do ręki tablet dziecko może w danej chwili zrobić to, na co ma akurat ochotę mając przy tym więcej możliwości. Zapewne więc ten fakt sprawia, że tablety wygrywają z telewizorami.

Badaniem Ofcom objęto brytyjskie dzieci w wieku 5-15 lat, ale przeprowadzono również osobna analizę na dzieciach w wieku 3-4 lata. Szczegółowe raporty w języku angielskim (w postaci plików PDF) możecie pobrać udając się do źródła tej informacji.

A w waszym domu jak to wygląda? Tablety internetowe również są chętniej wybierane przez dzieci niż telewizor?

Źródło: ofcom.org.uk, fot.: Verizon

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij