Udostępnij
Tweetnij

Samsung Galaxy Tab 3 Kids – idealny pomysł ze średnim wykonaniem

Koreański producent jest niezwykle płodny jeśli chodzi o tablety. Mamy całą serię Galaxy Tab 3. generacji, Note 8.0, 10.1 2014, nowe tablety PRO, a na horyzoncie Taby 4. Gdzieś zupełnie z boku pojawił się Samsung Galaxy Tab 3 Kids, który charakteryzuje się zupełnie innym podejściem do klienta. To w końcu dzieci są grupą docelową, a zmiany które w nim zaszły są daleko posunięte. Czym Tab 3 Kids jest wstanie nas zaskoczyć? Zobaczmy.

Koreański producent jest niezwykle płodny jeśli chodzi o tablety. Mamy całą serię Galaxy Tab 3. generacji, Note 8.0, 10.1 2014, nowe tablety PRO, a na horyzoncie Taby 4. Gdzieś zupełnie z boku pojawił się Samsung Galaxy Tab 3 Kids, który charakteryzuje się zupełnie innym podejściem do klienta. To w końcu dzieci są grupą docelową, a zmiany które w nim zaszły są daleko posunięte. Czym Tab 3 Kids jest wstanie nas zaskoczyć? Zobaczmy.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje tabletów

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Obudowa i wygląd

Samsung GalaxyTab 3 Kids to 7 calowe urządzenie. Specjalnie nie wyróżnia się na tle rodziny jeśli chodzi o wygląd… poza jednym małym szczegółem. Tak jak w całej serii jest to zlepek kilku rozwiązań znanych z Note 8.0 oraz smartfona Galaxy S4. Delikatne drobinki na obudowie mają za zadanie maskować rysy i odciski palców. Jest jednak jedno małe ale. Samsung Galaxy Tab 3 Kids wygląda znacznie lepiej niż reszta Tabów 3, a to za sprawą kolorowej obudowy. Plastik pozostaje plastikiem, ale żółte barwy nadają mu zupełnie innego charakteru.

tab3kids_4

tab3kids_28

Standardowo z tyłu znajdziemy aparat 3,2 MPix, który niestety nie jest cudem techniki, logo producenta i znaki towarowe. Na próżno szukać tu diody doświetlającej. Może producent nie chciał, żeby dzieci zrobiły sobie ewentualnie krzywdę flashem? Nie sądzę. Górna krawędź to jedynie port na słuchawki. Odpowiednio po lewej stronie znajdziemy wejście na microSIM, a po prawej przyciski głośności i zasilania. Na dole Samsung umieścił drugi mikrofon i port ładowania microUSB oraz dwa głośniki. Również ramka zastosowana w tym modelu ma fakturę identyczną jak poprzednicy, czyli imitacji szczotkowanego aluminium, który jest plastikiem.

tab3kids_13

tab3kids_8

Przód urządzenia to klasyczne czujniki z głośnikiem i kamerą u góry oraz przycisk fizyczny i dwa dotykowe w dolnej części. Urządzenie, które do nas trafiło było fabrycznie nowe, a więc ciężko doszukać się na nim jakiś rys czy innych zniszczeń. Należy nadmienić, że całość została zapakowana z silikonowym etui w kolorze pomarańczowym. Jego faktura jest bardzo miła i odbiega od tandetnych gumowych obudów, jednak kontakt z ubraniem niestety pozostawia na nim drobne niteczki, co wygląda mało estetycznie. Dodatkowo zestaw został wyposażony w specjalny cover z rysikiem i stojakiem w stylu zabawek, o którym wspomnimy później.

tab3kids_12

tab3kids_11

tab3kids_10

tab3kids_35

tab3kids_37

tab3kids_36

System i oprogramowanie

Samsung GalaxyTab 3 Kids pracuje pod kontrolą Androida 4.1.2. Dwie najważniejsze rzeczy, które was zastanawiają, to na jakiej zasadzie działa tryb dziecka i czy sam tablet jest również przydatny do wykorzystania w tradycyjnych zastosowaniach. Tryb dziecka to jedno z najfajniej przemyślanych i przeprojektowanych rozwiązań jakie widzieliśmy u Samsunga. Koreański producent stworzył to w ten sposób, żeby wszystko było miłe i sympatyczne właśnie dla dzieci. Poczynając od interfejsu, który jest osobnym launcherem, przez paski głośności, animacje, tapety i układ menu. Ciężko to tak naprawdę opisać, bo nie spotkaliśmy się z podobnym rozwiązaniem w innych urządzeniach.

tab3kids_27

tab3kids_26

tab3kids_25

tab3kids_22

tab3kids_21

tab3kids_19

tab3kids_18

tab3kids_17

tab3kids_16

Tryb dziecka zawiera zbiór mniej i bardziej rozwijających zabaw i gier. Niestety wszystkie aplikacje są w języku angielskim. Nie przeszkadza to jednak przy układaniu puzzli, rysowaniu czy opiekowaniu się kotkiem. Ten powtarza dźwięki wypowiedziane przez dziecko zebrane z mikrofonu. Dzieci rozmawiają z tabletem i to gwarantuje dobrą zabawę. Są również bajki i to w naszym języku. To i wiele innych możemy ściągnąć ze specjalnego sklepu Samsung Apps dla dzieci. Czym byłby tablet dla dzieci jeśli rodzice nie mieli by nad nim kontroli? Samsung pomyślał o wszystkim i ustawiając odpowiednie hasło mamy dostęp do konfiguracji interfejsu dziecka. Możemy mu zabronić używać konkretnych aplikacji, ograniczyć czas dostępu do urządzenia, które później się zablokuje. Również aplikacje w sklepie mogą być wyłącznie do naszej dyspozycji.

tab3kids_30

tab3kids_29

tab3kids_33

Tryb podstawowy nie różni się niczym jak w standardowym Tab 3. Konkretne rozwiązania w Touchwiz nie zmieniają się w całej rodzinie mimo, że mamy tu tablet dla dziecka. Przełączanie się między trybami jest proste, a wyjście z interfejsu dla dzieci jest zabezpieczony hasłem. Tak samo możemy zablokować przyciski dotykowe i Home, aby dziecko mogło korzystać tylko z tej aplikacji, którą mu uruchomimy.

tab3kids_14

Specyfikacja techniczna

Tab 3 generacji nie jest niczym szczególnym jeśli chodzi o specyfikacje, jednak do podstawowych funkcji wystarczy. 7-calowa matryca oferuje rozdzielczość 1024×600 px dając PPI rzędu 170. Standardowo już jest to matryca TFT, która oferuje bardziej wyblakłe kolory niż w ekranach AMOLED. W trybie dziecka parametry te są chyba podkręcone, bo tam kolorowe obrazki wyglądają na bardziej nasycone. Bateria jaką umieszczono w tym urządzeniu to ogniwo 4000 mAh.

Screenshot_2014-03-25-01-36-39

Screenshot_2014-03-25-01-36-32

Bateria radzi sobie całkiem nieźle biorąc po uwagę, że w trybie dziecka na ekranie startowym ciągle przygrywa nam muzyczka. Akumulator zapewnia około 5 godzin pracy na ekranie. Dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 GHz (Marvell PXA986) wraz z 1 GB pamięci ram to średnia specyfikacja i tak właśnie radzi sobie Tab 3. Tryb dziecka chodzi delikatnie płynniej niż podstawowy interfejs, ale to pewnie ze względu na ilość szczegółów. Prezentowana wersja ma wbudowane 8 GB pamięci oraz złącze microSIM dzięki czemu z dostępu do Internetu na tablecie możemy skorzystać poza domem i zasięgiem WiFI.

Funkcje

Tab 3 Kids stworzony jest dla dzieci. Jego funkcjonalność w trybie podstawowym ogranicza się do zbędnego minimum. Nie mam tu żadnych ciekawych funkcji z topowych modeli. Ten trend kształtuje całą serię Tab 3 tej generacji. Brakuje tu podstawowych rozwiązań jak S Voice, Multi Windows czy Smart Stay. Brak szeregu funkcji ruchu stało się przekleństwem tej części rodziny Galaxy. Nieobecność Notatnika S jest niestety oznaką chyba celowej eliminacji funkcji. Tryb dla dzieci ma jedną podstawową wadę. Nie został w większości dopasowany do naszego rynku, mimo to większość aplikacji jest na tyle intuicyjnych, że dzieci poradzą sobie nimi. Na pudełku znajdziemy opis, że tablet jest od 3 roku życia. W naszych testach 2-letnie szkraby potrafiły czerpać dużo zabawy z urządzenia. Zabawy o różnym stopniu trudności zapewnią kilka lat rozwojowego obcowania.

Aparat

Na aparat, jak i wiele innych funkcji musimy spojrzeć z dwóch stron. Jeśli chodzi o dziecko, słaba matryca i brak LED to nie koniec świata. Rozmazane i mało szczegółowe zdjęcia są nawet formą pewnej zabawy. Najważniejsze to fakt, że cały interfejs został również tutaj zmieniony. Zamiast minimalistycznych i szarych ikon mamy kolorowe i śmieszne znaczki, które znacznie lepiej wpłyną na dzieci. Z drugiej strony gdy rodzic będzie chciał zrobić zdjęcie swojej pociechy nie będzie już tak różowo. Słaba szczegółowość, brak focusa oraz lampy obnażają słabości w gorzej doświetlonych sceneriach. Nawet zdjęcia na dworze w jasny dzień są tylko poprawne. Zdjęcia o rozdzielczości 2048×1536 px oraz filmy HD nie powinny być dzisiejszymi standardami.

tab3kids_20

tab3kids_34

Poniżej kilka przykładowych fotek.

20140325_013203

20140325_013227

20140325_013245

20140325_055830

20140325_055901

Wydajność i multimedia

Czy tablet ten może ewoluować? Od trybu dziecka z aplikacjami w stylu dbania o kotka i puzzli do zaawansowanych gier 3D? Procesor Marvell PXA986 to dwurdzeniowa jednostka, która nie zapewni nam komfortu płynności we wszystkich produkcjach. 1 GB pamięci RAM również może nie sprostać najcięższym zadaniom, ale postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda to w rzeczywistości. 833 dostępnej pamięci z czego 750 jest zajęte po uruchomieniu kilku aplikacji nie rokuje dobrze. W trybie podstawowym, okna przewijają się dostatecznie płynnie i bez większych opóźnień. Oczywiście zdarzają się delikatne lagi jednak nie są one bardzo rażące. Najważniejsze, że tryb dziecka działa bardziej płynnie. Prostota interfejsu oraz mniejsza szczegółowość elementów na ekranie robi swoje. Muzyka odtwarzana przez tablet gra głośno i wyraźnie. Głośniki nie wydają zbędnych trzasków, a trzeba przyznać, że są one mocno eksploatowane. Domyślne ustawienia w trybie dziecka po odblokowaniu ekranu odtwarzają miłą dla dziecka, bajkową melodię. Dla starszych dzieci oraz rodziców, których interesują wyniki z popularnych aplikacji syntetycznych zapraszamy poniżej.

Screenshot_2014-03-25-01-53-35

Screenshot_2014-03-25-05-07-24

Screenshot_2014-03-25-01-51-55

Przeglądanie sieci na Tab 3 Kids jest możliwe tylko w trybie podstawowym. Działa to całkiem sprawnie w momencie kiedy już strona do końca się załaduje i wczyta wszystkie elementy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, większość tytułów powinniście odpalić jednak nie liczcie na zadowalającą płynność. Samsung słynie, że na jego urządzeniach można odtworzyć prawie każdy film. Również tutaj nie ma problemu z kodowaniem, a jedyną niedogodnością mogą być piksele, które niestety widać, szczególnie przy jaskrawych kolorach. Testowany model bez większych problemów radził sobie z wyszukiwanie sygnału GPS. Fix łapany bez połączenia z Internetem trwał już kilka minut, ale to normalne.

tab3kids_23

tab3kids_24

tab3kids_22

Podsumowanie

Po okresie testowym Samsunga GalaxyTab 3 Kids mamy mieszane uczucia. Z jednej strony jest to typowy Tab 3 7.0, który od jakiegoś czasu jest dostępny na rynku i posiada wszystkie wady 3 generacji Tabów. Słaby aparat, niska rozdzielczość matrycy, słaba wydajność, brak wielu przydatnych funkcji koreańskiego producenta. Z drugiej uważamy, że pomysł sam w sobie jest wręcz genialny. Wreszcie urządzenie, które jest stricte przeznaczone dla dzieci i które mogą kontrolować rodzice. Pełna świadomość tego z czego dziecko będzie korzystać i jak długo, to bardzo trafne rozwiązanie. Interfejs, który przenosi pociechy w kraj zabawy. Braki większej ilości polskich aplikacji oraz słaby aparat Tab 3 nadrabia pomysłem i to aż nadto. Wiele osób zastanowi się przed zakupem tego urządzenia, czy nie można tego wszystkiego osiągnąć na zwykłym tablecie z Androidem? W chwili obecnej nie jest to możliwe, ale nie wyklucza się takiego rozwiązania. Różnica cenowa rzędu 100-120 zł między oboma modelami nie jest bardzo duża, ale to wciąż ok. 20%. Dodatkowe akcesoria pozwolą urozmaicić ten tablet, a w przyszłości będzie można go wykorzystać do normalnych zadań. Samsung Galax Tab 3 Kids to świetne przemyślane urządzenie dla dziecka z możliwością rozwoju. Plusem są dodatkowe akcesoria jak specjalne etui, które można postawić w pionie i poziomie. Ma rączkę do trzymania, co będzie idealne dla małego dziecka. Dołączony rysik można zaczepić na sznurku i schować wewnątrz obudowy.

tab3kids_3

tab3kids_2

tab3kids

tab3kids_1

tab3kids_6

Ocena 4/6

Zalety

+ pomysł, pomysł, pomysł;
+ duże głośniki i dobra jakość audio;
+ tryb dziecka i rodzica idealnie rozwiązany;
+ ciekawy kolor wyróżniający urządzenie.

 Wady

– słaba wydajność sprzętowa;
– tragiczny aparat i brak diody LED;
– brak większości funkcji i rozwiązań znanych z innych urządzeń Samsunga;
– widoczne piksele podczas normalnego użytkowania;
– brak większych zmian względem poprzednika;
– średnie osiągi na baterii.

Do testów dostarczył:

Logo firmy Samsung

Robert Nawrowski

Fan nowych technologii, urządzeń z Androidem oraz Samsunga. Prowadzi kanał na YouTube poświęcony swoim pasjom. Uzależniony od serii Galaxy.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij