Udostępnij
Tweetnij

ARM zapowiada chipy Cortex A12 i układy graficzne Mali-T622

ARM to organizacja, na licencji której powstają układy SoC do zdecydowanej większości urządzeń mobilnych na świecie. Dzisiaj opublikowano nowe projekty procesorów i układów graficznych, które mają trafić do tabletów i smartfonów z średniej półki.

ARM Cortex A12

ARM to organizacja, na licencji której powstają układy SoC do zdecydowanej większości urządzeń mobilnych na świecie. Dzisiaj opublikowano nowe projekty procesorów i układów graficznych, które mają trafić do tabletów i smartfonów z średniej półki.

Przeczytaj koniecznie >> Apple prezentuje nowego iPada. Po prostu… Nowego iPada!

Zamierzasz kupić tablet Surface z Windows RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Chipy, które dzisiaj zostały przedstawione, to Cortex A12 i Mali-T622. To układy wydajne, przystające do dzisiejszych wymagań, jednak klasyfikowane nieco niżej od procesorów A15 (Samsung Exynos 5250, NVIDIA Tegra 4). Mają one trafić do urządzeń, które ARM definiuje jako przynależne do półki cenowej urządzeń pomiędzy 150 a 350 dolarów.

Cortex A12 ma zapewnić wydajność i oszczędność energii wyższą od architektury A9. Procesory te, przy zmniejszeniu gabarytów o 30% i wykorzystaniu 28-nanometrowego procesu technologicznego, mają być szybsze w przypadku wykonywania operacji jednowątkopwych o 40% w stosunku do A9. Chipy tej architektury charakteryzują się zintegrowanymi rdzeniami A7 big.LITTLE (posiadają teoretyczną możliwość adresowania do 1TB pamięci RAM), oprogramowaniem wirtualizacji i systemem zabezpieczeń TrustZone. Przypomnijmy, że te funkcjonalności posiada również architektura A15. ARM zapewnia, że połączenie rdzeni A12 z A7 big.LITTLE może zwiększyć efektywność energetyczną nowych chipów nawet o 100%.

Układ graficzny Mali-T622 plasuje się pomiędzy Mali-T604 i nadchodzącym Mali-T624. Jest zgodny z standardem drugiej generacji Midgard. ARM podkreśla, że T622 oferuje o 50% wyższą oszczędność energii w porównaniu do poprzedniej generacji układów (T604 zastosowano m.in. w Exynosie 5250), wielordzeniowy rendering, a także obsługę technologii OpenGL ES 3.0, DirecX 11 i OpenCL 1.1. Mali-T622 może zostać zaimplementowany zarówno do układów jedno-, jak i dwurdzeniowych. CoreLink CCI-400 współdzieli pamięć L2 pomiędzy Mali-T622 i rdzeniami Cortex A12, pozwalając na skalowanie zasilania i bardziej efektywne zarządzanie energią.

ARM zaprezentowało również procesor Mali-V500, odpowiedzialny za proces skalowania kodowanego i dekodowanego materiału wideo. Jako jednordzeniowy układ GPU, Mali-V500 obsługuje zapis wideo w jakości 1080p przy jego prędkości 60 klatek na sekundę i odtwarzanie wideo o jakości 4K 120 klatek na sekundę.

ARM oczekuje, że układy Cortex A12, Mali-T622 i Mali-V500 pojawią się na rynku w połowie 2014 roku.

Mali T622

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij