Udostępnij
Tweetnij

Nowe procesory AMD: Temash, Kabini i Richland

AMD wprowadza do swojej oferty trzy nowe linie procesorów, mających zdaniem firmy wypełnić lukę na rynku. Chipy Temash, Kabini i Richland są skierowane do tabletów, hybryd oraz ultracienkich i wydajnych notebooków (odpowiednio).

Procesor AMD

AMD wprowadza do swojej oferty trzy nowe linie procesorów, mających zdaniem firmy wypełnić lukę na rynku. Chipy Temash, Kabini i Richland są skierowane do tabletów, hybryd oraz ultracienkich i wydajnych notebooków (odpowiednio).

Przeczytaj koniecznie >> Baterie w tabletach. Z czym to się je?

Planujesz zakup tabletu Surface Pro?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W przeciwieństwie do największego konkurenta, firmy Intel, AMD nie ma procesorów we wszystkich segmentach. Producent twierdzi, że jego chipy będą oferować wyższą wydajność przy jednocześnie niższej cenie w porównaniu do układów Chipzilli.

Podobnie jak u konkurenta, tak i w przypadku AMD, celem nadrzędnym jest redukcja zapotrzebowania na energię, przy jednoczesnym wzroście wydajności samych procesorów, jak i współpracujących z nimi układów graficznych. Najbardziej oszczędny chip Temash posiada zatem TDP na poziomie 3,9 wata, a AMD zapewnia, że zaoferuje on 10 do 11 godzin pracy tabletowi z przeciętnym ogniwem zasilającym.

Temash

Chip z tej rodziny pojawił się już na rynku. Trafił między innymi do notebooka Acer Aspire V5-122. Teraz jednak AMD ma trzy procesory z tej linii, zaprojektowane dla „dachówek” i notebooków z małymi ekranami dotykowymi.

Potentat z Sunnyvale pozycjonuje te procesory jako konkurencję dla intelowskich Celeronów i Pentium, a ich wydajność określa na poziomie konkurencyjnych chipów Intel Atom i Intel Core i3.

Procesor AMD Temash

AMD A4-1200 to dwurdzeniowy procesor o zegarze 1GHz, z zintegrowanym układem graficznym AMD Radeon HD 8180 taktowanym na 225MHz. Jego TDP wynosi 3,9 wata i nie powinniśmy wymagać od niego wydajności na poziomie procesorów x86. Chip jest wprawdzie kierowany do urządzeń, które Intel nazywa “wydajnymi tabletami”, jednak może się okazać, że w starciu z bardziej wymagającymi aplikacjami dla Windows może okazać się zbyt słaby.

A4-1200 to generalnie odpowiedź AMD na układy Atom. Choć ma on zaoferować widocznie wyższą wydajność pod względem obsługi grafiki w porównaniu do procesorów Clover Trail, to póki co jest zbyt wcześnie aby mówić jak wypadnie w rzeczywistym starciu z układami Bay Trail, i to zarówno w kwestii wydajności pod kątem mocy obliczeniowej, jak i wydajności graficznej.

Procesor AMD Temash dla hybryd i tabletów

AMD zaoferuje również procesor A4-1250, z TDP na poziomie 8W i grafiką Radeon HD 8210 300MHz. Jest on skierowany do notebooków z ekranami mniejszymi niż 13 cali, co kwalifikuje go do budżetowych zestawów licencyjnych Windows 8.

AMD A6-1450 to już wyższa wydajność. Chip wykorzystany w Acer Aspire V5-122, to czterordzeniowy układ 1GHz z TDP 8W, z możliwością podtaktowania go do 1,4GHz, z zintegrowaną grafiką 300MHz Radeon HD 8250 (400MHz w trybie OC).

Układy Temash posiadają nowe rdzenie o nazwie Jaguar. Jak twierdzi producent, zapewnią one wydajność obliczeniową dwukrotnie wyższą od dotychczasowych rdzeni Bobcat procesorów architektury Brazos i Hondo.

AMD Temash Jaguar

Jak mówi AMD, nowe chipy zapewnią jednocześnie zużycie energii na poziome o 20 do 25 procent niższe od dotychczasowych rozwiązań. Wpływ na to ma niewątpliwie zintegrowanie kontrolera mostka południowego w Temash, czyniąc  z tych układów prawdziwe komponenty SoC (System on a Chip).

AMD obiecuje wydajność graficzną wyższą od tej, z jaką mamy do czynienia w układach Ivy Bridge czy Haswell. Mówi też o niższych cenach w porównaniu do konkurencji. Producent szacuje, że tablety z układami Temash będą kosztować poniżej 500 dolarów, zaś notebooki z tymi procesorami będą nieznacznie droższe od tych, opartych na platformach Intela.

AMD Temash Jaguar schemat

Kabini

Podczas gdy chipy Temash mają konkurować z budżetowymi układami Intela, Kabini ma trafić w średnią półkę, czyli ma stać się konkurencją dla procesorów Core i3.

AMD Kabini

Chipy Kabini mają nieco wyższe zużycie energii w porównaniu do układów Temash, z TDP zawierającym się w zakresie pomiędzy 9 a 25W. Oznacza to, że w pracujących w oparciu o nie urządzeniach niezbędne będą pojemniejsze baterie. AMD zapewnia jednak, ze Kabini będzie o 25% bardziej energooszczędny od zaprezentowanych w ubiegłym roku układów Brazos.

Oznacza to, że notebook z procesorem Kabini powinien przepracować o 2-3 godziny dłużej od porównywalnego urządzenia z chipem Brazos.

AMD Kabini bateria

Jednocześnie Kabini to pod względem graficznym wydajność wyższa nawet o 88% w stosunku do platformy Brazos.

Początkowo linia Kabini będzie zawierać 5 chipów, podzielonych na dwie kategorie. Sera E (Essential) to dwurdzeniowe układy z znacząco poprawioną wydajnością i nieco niższym zużyciem energii. Seria A z kolei, to procesory czterordzeniowe, skierowane do hybryd i notebooków z średniej i najwyższej półki.

AMD Kabini tabela

1-gigahercowy, dwurdzeniowy procesor E1-2100 jest najsłabszym przedstawicielem Kabini. Z TDP na poziomie 9W i grafiką Radeon HD 8210, pracującą z prędkością 300 MHz. Na szczycie listy Kabini natomiast znajduje się A6-5200. Cztery rdzenie o TDP 25W i zegarem 2GHz, a także współpracujący z nimi układ graficzny Radeon HD 8400 600 MHz.

AMD zapewnia, że tablety i notebooki z nowymi układami trafią na rynek już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij