Udostępnij
Tweetnij

AMD będzie produkować chipy ARM

Jako jedna z dwóch firm produkujących chipy architektury x86, AMD jest częścią „duopolu”, dzieląc po połowie z Intelem rynek procesorów do komputerów PC. To najwyraźniej za mało, ponieważ firma oficjalnie ogłosiła że wkracza na rynek ARM.

Jako jedna z dwóch firm produkujących chipy architektury x86, AMD jest częścią „duopolu”, dzieląc po połowie z Intelem rynek procesorów do komputerów PC. To najwyraźniej za mało, ponieważ firma oficjalnie ogłosiła że wkracza na rynek ARM.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najciekawszych funkcji i trików dla iPada

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W oficjalnym oświadczeniu dla magazynu Forbes, dotyczącym najnowszej serii chipów G-Series X, vice szef AMD i jednocześnie szef działu rozwiązań wbudowanych ogłosił nową strategię firmy.

„Logo naszych najnowszych procesorów G-Series ma znak X w prawym, dolnym narożniku” powiedział Arun Iyengar w rozmowie dotyczącej nowych układów AMD. „To podkreśla, że to produkt architektury x86, ale jednocześnie zmusza nas do posiadania jego wersji ARM, dokładnie tak jak to założyliśmy. Docelowo zamierzamy posiadać w naszym portfolio dwie wersje, i x86 i ARM, dla każdego produktu”.

Wbudowane chipy AMD są dotychczas wykorzystywane w konstrukcji tabletów przemysłowych, elementów pojazdów mechanicznych, etc. Iyengar nie określił w wywiadzie ram czasowych zmian w strategii firmy, choć warto tu wspomnieć, że już na początku bieżącego roku AMD zatrudniło Charlesa Matara z Qualcomma jako vice szefa działu rozwoju układów System-on-a-Chip (SoC), prawdopodobnie już wówczas planując zmiany w swoich planach projektowych i produkcyjnych. AMD ogłosiło również już w tym roku, że rozpoczyna prace nad architekturą ARM i opartymi o nią procesorami 64-bitowymi. Mają one być wykorzystane do konstrukcji systemów zarządzania danymi w chmurze oraz serwerów danych.

NVIDIA, odkąd AMD przejęło ATI, w zasadzie jedyny jego konkurent na rynku kart graficznych, jak dotąd z sukcesami rozwija linię układów ARM – Tegrę. W drugim kwartale 2012 Tegra odegrała bardzo istotną rolę we wzroście kwartalnych przychodów potentata. Jen-Hsun Huang, szef NVIDIA, wychwala Tegrę mówiąc, że z czasem może się ona stać źródłem większości dochodów firmy. Czy AMD będzie mogło powiedzieć to samo…? Czas pokaże…

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij