Udostępnij
Tweetnij

Jak to działa? Technologia AirPlay

Bardzo ciepło przyjęliście nasz cykl artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych„. Prosicie nas jednak również o opis innych technologii oraz rozwiązań dedykowanych tabletom internetowym lub z nimi powiązanych. Wychodzimy więc naprzeciw waszym prośbom i rozpoczynamy nowy cykl artykułów pod tytułem: „Jak to działa?”. Na pierwszy ogień proponujemy wam lekturę poświęconą technologii opracowanej przez Apple z myślą o urządzeniach z iOSAirPlay.

Bardzo ciepło przyjęliście nasz cykl artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych„. Prosicie nas jednak również o opis innych technologii oraz rozwiązań dedykowanych tabletom internetowym lub z nimi powiązanych. Wychodzimy więc naprzeciw waszym prośbom i rozpoczynamy nowy cykl artykułów pod tytułem: „Jak to działa?”. Na pierwszy ogień proponujemy wam lekturę poświęconą technologii opracowanej przez Apple z myślą o urządzeniach z iOSAirPlay.

Przeczytaj koniecznie >> Baterie w tabletach. Z czym to się je?

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Technologia AirPlay jest stosunkowo dosyć młodym rozwiązaniem, które opracowało Apple z myślą o zwiększeniu możliwości iUrządzeń z zakresu przesyłania multimediów (filmy, muzyka i zdjęcia) na ekran telewizora lub głośników drogą bezprzewodową. AirPlay zaprezentowano światu we wrześniu 2010 roku, podczas wydarzenia poświęconego nowym iPodom. Wcześniej technologia ukrywała się pod nazwą AirTunes, ale wraz z premierą iOS 4.2 jej nazwę oficjalnie zmieniono na tą, którą znamy dziś.

AirPlay jest z pewnością jednym z najciekawszych rozwiązań zaimplementowanych w urządzeniach z iOS. Dzięki technologii możemy przesyłać multimedia do zgodnych odbiorników. Proces odbywa się drogą bezprzewodową, a więc bez plątaniny niepotrzebnych kabli. Apple przygotowało dla tej technologii kilka urządzeń. Pierwszym jest Airport Express, który w połączeniu z głośnikami pozwala strumieniować bezprzewodowo muzykę, a drugim przystawka Apple TV, która po podłączeniu do telewizora oferuje dostęp nie tylko do możliwości klonowania obrazu z iPada (lub innych urządzeń firmy z Cupertino), ale oferuje również wiele innych funkcji (więcej informacji znajdziecie w naszej recenzji Apple TV 3. generacji).

Dziś już AirPlay nie stanowi tylko domeny samego Apple. Liczni partnerzy firmy posiadają akcesoria zgodne z tą technologią. Są to przede wszystkim zestawy audio do odbioru dźwięku, również wielokanałowego. W przypadku przesyłania filmów i obrazu, przede wszystkim za pomocą funkcji klonowania nadal musimy „dozbroić” się w Apple TV, gdyż firma z Cupertino stara się utrzymywać wyłączność na to rozwiązanie.

Jak AirPlay działa w praktyce? Jest to bardzo proste rozwiązanie, które od użytkownika końcowego (poza posiadaniem zgodnych urządzeń, zarówno z iOS, jak i odbierających sygnał, które podłączone są do tej samej sieci Wi-Fi) nie wymaga już zbyt wiele. Chcąc skopiować obraz musimy tylko w iUrządzeniu włączyć klonowanie. Zrobimy to najpierw naciskając szybko dwa razy przycisk domowy iPada, aż pojawi się nam belka z najczęściej uruchamianymi aplikacjami. Następnie przewijamy belkę palcem w prawo, aż znajdziemy menu, które widzicie na poniższym zdjęciu. W kolejnym kroku musimy stuknąć w ikonę AirPlay, na liście dostępnych urządzeń wybrać Apple TV, a następnie włączyć opcję Klonowanie. To wszystko, po chwili obraz z iPada pojawi się na ekranie telewizora. Warto dodać, że z wykorzystaniem Apple TV 3. generacji możemy przesyłać obraz o maksymalnej rozdzielczości 1080p. W przypadku chęci strumieniowania muzyki do głośników zgodnych z AirPlay musimy tylko w aplikacji Muzyka wybrać źródło i następnie wskazać urządzenie wyjściowe. Voila, po chwili dźwięk na iPadzie ucichnie i popłynie z głośników.

AirPlay ma oczywiście również zastosowanie w przypadku gier, które uruchamiamy na iPadzie, a w które chcemy grać na dużym ekranie. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Na koniec mamy do was pytanie: o jakich technologiach i mechanizmach dedykowanych tabletom internetowym chcielibyście jeszcze przeczytać? Dajcie nam znać w komentarzu lub też pisząc na adres redakcja [@] tablety.pl. Czekamy na wasze podpowiedzi!

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij