Udostępnij
Tweetnij

Karbonowa bateria solarna zrewolucjonizuje technologię zasilania urządzeń?

Naukowcom z Stanford University udało się zbudować pierwszą na świecie baterię solarną wykonaną z karbonu. Dlaczego akurat z tego materiału? Ponieważ karbon oferuje kombinację niskich kosztów uzyskania i wysokiej wydajności.

Naukowcom z Stanford University udało się zbudować pierwszą na świecie baterię solarną wykonaną z karbonu. Dlaczego akurat z tego materiału? Ponieważ karbon oferuje kombinację niskich kosztów uzyskania i wysokiej wydajności.

Przeczytaj koniecznie >> Siedem sposobów na wydłużenie żywotności baterii iPada

Karbo nma być znakomitą alternatywą dla obecnie stosowanych materiałów fotowoltaicznych, których największą wadą jest wysoki koszt produkcji.

Zhenan Bao, jeden z autorów badań nad nowymi ogniwami, powiedział” “Karbon ma potencjał do dostarczenia wysokiej wydajności przy niskim koszcie produkcji. To pierwsza demonstracja działającego ogniwa słonecznego, wykonanego w całości z komponentów zbudowanych z karbonu. Silikonowe baterie słoneczne są sztywne, zaś nowe ogniwa są cienkie i elastyczne i mogą być stosowane jako warstwa a nie jako odrębny element urządzenia.”

Bao twierdzi, że w przyszłości, prezentowane baterie mogą być nakładane wprost na powierzchnie, choćby na okna, zstępując tym samym dotychczas stosowane panele. Prezentowana bateria wykorzystuje w konstrukcji grafen i nanorurki wykonane z karbonu. Warstwa aktywna jest również wykonana z karbonowych nanorurek, powlekanych karbonowymi molekułami.

Niestety na rewolucyjne źródła zasilania przyjdzie nam jeszcze poczekać. Michael Vosgueritchian, współautor bada, powiedział: “Na tę chwilę bateria w całości wykonana z karbonu oferuje wydajność poniżej 1%, absorbując głównie promieniowanie podczerwone”. Jak twierdzi Bao, przed naukowcami pozostały jeszcze badania nad utylizacją procesów przetwarzania, a także ulepszenie i optymalizacja samych materiałów wykorzystywanych w konstrukcji.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij