Udostępnij
Tweetnij

ARM Mali-450 – nowy układ graficzny dla urządzeń mobilnych z najniższego i średniego segmentu

ARM ujawniło detale dotyczące projektu najnowszego układu graficznego do urządzeń mobilnych. Mali-450, następca chipu Mali-400, ma trafić na rynek w 2013 roku i ma „zasilić” urządzenia budżetowe.

ARM ujawniło detale dotyczące projektu najnowszego układu graficznego do urządzeń mobilnych. Mali-450, następca chipu Mali-400, ma trafić na rynek w 2013 roku i ma „zasilić” urządzenia budżetowe.

Przeczytaj koniecznie >> COBY Kyros – tanio czy dobrze?

Układy GPU, z uwagi na coraz większe rozmiary i rozdzielczości ekranów stosowanych czy to w smartfonach czy w tabletach, muszą spełniać określone wymogi wydajnościowe. Mali-450, przynajmniej tak zapewnia producent, ma zapewnić przyzwoitą wydajność za niewygórowaną cenę. Mali-450 ma być dwukrotnie szybszy od Mali-400, głównie dzięki zastosowaniu 8 rdzeni. Zwiększenie ich liczby nie jest jednak jedyną modernizacją nowej architektury, oznaczonej nazwą kodową Utgard. Steven Steele z ARM powiedział, że w samym układzie wykonano szereg modernizacji i ulepszeń.

Z drugiej strony, nie liczmy na to, że Mali-450 sprosta normom obliczeniowym przewidzianym dla standardu GPU (GPGPU), co jest i będzie zarezerwowane dla układów z wyższych półek, choćby serii Mali-T6XX. Te ostatnie GPU będą wykorzystywać architekturę Midgard, charakteryzującą bardzo wydajne chipy, do których niewątpliwie zalicza się również nadchodząca NVIDIA Tegra 4.

ARM oczekuje podwojenia sprzedaży układów Mali GPU w bieżącym roku. Konkurencja, czyli  NVIDIA i Imagination Technologies również mają spore plany na przyszłość. Dla nas to dobrze, bo będzie to skutkować wyścigiem na rynku, a co za tym idzie spadkiem cen. Pytanie tylko, czy producenci przewidzieli gdzieś na tej ścieżce spojrzenie, choć małe, na baterie urządzeń, w których coraz to nowsze układy będą stosowane.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij