Udostępnij
Tweetnij

MWC 2012: NVIDIA Tegra 3+ i Tegra 4

Mobile World Congress w Barcelonie to okazja aby pokazać wszystkim, w tym konkurencji, swoje najnowsze osiągnięcia. NVIDIA nie odstaje w tym od innych potentatów z branży, a nawet zamierza wysunąć się nieco przed szereg.

 

Mobile World Congress w Barcelonie to okazja aby pokazać wszystkim, w tym konkurencji, swoje najnowsze osiągnięcia. NVIDIA nie odstaje w tym od innych potentatów z branży, a nawet zamierza wysunąć się nieco przed szereg.

Przeczytaj również >> NVIDIA Tegra – historia i przyszłość

Nie ma wątpliwości, że wkraczanie w kolejne etapy procesów technologicznych w jakich wykonywane są procesory do urządzeń mobilnych, okupione jest ciężkimi wysiłkami wszystkich producentów specjalizujących się w tej branży. TSMC otwarcie przyznaje, że postępy w kwestii osiągnięcia progu 28nm są dalekie od oczekiwanych, choć sytuacja jest znacznie lepsza aniżeli było to w przypadku procesu 40nm. Wszyscy producenci układów przyznają się do problemów napotykanych w trakcie prac nad swoimi chipami. Intel ma problemy z tranzystorami 3D FinFET, GlobalFoundries napotkał problemy już na poziomie 32 i 28nm. Samsung, choć nie mówi o tym głośno, to o jego sytuacji mówią ilości układów zamawianych zarówno od NVIDIA jak i TI.

NVIDIA chce ściśle trzymać się planu przedstawionego na ubiegłorocznych targach MWC. Co w związku z tym? Do chwili pojawienia się układów Wayne, na rynek mają trafić jeszcze układy Tegra 3 w odświeżonej formie, o kodowej nazwie T35. Nie będzie to wprawdzie jeszcze 28nm, lecz raczej zwiększenie zegarów do 1,6 i 1,7GHz obecnych chipów. Należy przy tym pamiętać, że z uwagi na ograniczenia termiczne (100mW w stanie spoczynku, 2W TDP), pierwsza generacja Tegra 3 miała rdzenie pracujące z prędkością „zaledwie” 1,3 – 1.4GHz.

Na podstawie dostępnych informacji, Wayne czyli Tegra 4 ma pojawić się jeszcze w końcu tego roku. Ten 28-nanometrowy chip, łączący w sobie kilka rdzeni ARM Cortex A15 połączonych z nowym układem graficznym (już zgodnym z CUDA) . Jak wynika z najświeższych informacji, układ T40 może złapać mały poślizg, ponieważ NVIDIA musi chwilowo skupić się na walce z Qualcomm Snapdragon, który jak wiadomo okazał się nieco szybszym układem.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij